Když vyrazíte lyžovat na sjezdovky, které leží ve vyšších nadmořských výškách, je jasné, že vaše pohodlí bude hodně záviset na tom, jak se obléknete. V areálu SKiMU v Malé Úpě v Krkonoších, které leží kolem hranice 1000 m n. m., to platí stoprocentně. Kvalitní funkční prádlo se sice už i u nás pomalu stává standardem, ale někdy je až překvapující, jak nesmyslně ho dokážeme využívat. Předně si řekněme, že funkční oděvy nejsou žádný módní výstřelek, ale skutečně praktická součást (nejen) lyžařského vybavení. Oděvní průmysl nás zásobuje přehršlí různých typů funkčního oblečení. Jen je třeba si správně vybrat a správně ho použít.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Základní myšlenkou je více slabých vrstev. To vám umožní v průběhu dne či odpoledne odkládat nebo přidávat vrstvy podle aktuální situace – a tak jak situace ohledně počasí, tak i co se týče vaší aktivity. Nejen ve SKiMU v Krkonoších není nic neobvyklého, že v jednu chvíli svítí slunce a za pár okamžiků už se na sjezdovku snášejí hromady sněhu. Stejně tak bude vaše pocitová teplota jiná za jízdy na svahu a jiná ve frontě na vlek či lanovku.

Většina lidí bude nejprve myslet na stylové kalhoty a bundu, aby se před lyžaři v areálu SKiMU předvedli. Vy si ale vryjte do paměti, že začínáme u funkčního spodního prádla. To totiž absorbuje pot a odvádí ho do dalších vrstev a následně pryč z těla. Nikdo se přece nechce koupat ve vlastním potu a na lanovce potom prochladnout. Prádlo by mělo být ze silnějších materiálů a elastické, aby správně přilnulo k tělu. Pokud na vás bude viset, žádný pot neabsorbuje, takže ve výsledku na sobě budete mít jen trochu dražší podvlíkačky. Pokud vás naopak bude škrtit, nebudete se moct pohybovat v plném rozsahu a lyžování nebude zábava, ale pěkná otrava.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

U sportu všeobecně platí, že mírná zima je vždy přece jen o chlup lepší než permanentní přehřívání organismu. To totiž vždy vede k únavě a únava pak často k úrazům. Další vrstvy proto volte s ohledem na to, co hodláte dělat. Na hřebenovou túru nebo skialpinistický trek si neoblékejte těžké nepromokavé svršky, protože ty omezují odvádění potu z těla. Mějte je ale připravené pro případy prudké změny počasí, které, jak již bylo řečeno, nejsou na horách žádnou výjimkou.

Střední vrstva by měla být především hřejivá, takže na sjezdovce, při prudkém proudění vzduchu, je takřka nezbytností. Tvořit by ji měla kvalitní fleecová mikina – těch je na trhu víc než dost, a tak i pokud si zakládáte na dokonalém barevném sladění celého lyžařského outfitu, neměli byste mít s výběrem potíže.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Konečně svrchní vrstva – u té platí hlavně to, že musí být jednak prodyšná a jednak voděodolná. Zdá se to skoro jako protimluv, ale moderní funkční materiály vás dokážou udržet v teple a suchu. Platí to jak pro kalhoty, tak pro bundu. Navíc by měly být vybaveny dostatečnými otvory pro odvětrávání v podpažích, ideálně i na bocích. Ty mějte pokud možno neustále otevřené, protože jedině tak se pot dostane ven a vaše spodní vrstvy nebudou promáčené. Větrání si zkrátka regulujete sami a musíte se naučit rozeznávat, kdy je to zapotřebí. K účinnějšímu odvodu potu mohou pomoci třeba i otevřené náprsní kapsy.

Oblečení z funkčních materiálů, které na sebe poskládáte ve více vrstvách, oceníte také proto, že si snadno odložíte, když se právě nebudete prohánět po sjezdovce. Nejen lyžováním živ je totiž člověk, a co si budeme povídat, nejlépe vás zahřeje pořádný horký nápoj. Na ten se po pořádné lyžovačce můžete zastavit třeba ve SKiMU House na sjezdovce Pomezky, kde probíhají denně happy hours, během nichž si krásně odpočinete. A až se rozhodnete vyrazit zpět na svah nebo třeba večer na svou horskou chatu, jednotlivé vrstvy si zase oblečete a vaše zdraví nepřijde k žádné újmě.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Na závěr ještě malé upozornění. Funkční materiály samozřejmě nejsou dokonalé. Potit se budeme vždy, je to běžná fyziologická reakce těla. Oblečení z kvalitních materiálů ale dokáže pot jako nežádoucí element efektivně absorbovat a odvádět pryč z těla, čímž vám maximálně zpříjemní prožitek z lyžování. Je sice kapánek dražší než bundy a kalhoty z pochybného stánku na tržnici, ale při správném výběru a používání je k nezaplacení. Proto volbě lyžařského oděvu věnujte dostatečnou pozornost, ať vaše peníze nepřijdou nazmar a vaše dlouho očekávaná zimní dovolená neskončí trápením.