Poštolky Adélka a Matěj se uhnízdily v truhlíku za oknem paní Judity Zajtkové ze Spořilova. Sameček je velmi nedůvěřivý. Poštolka Adélka je sice ostražitá, ale nechá se od paní Zajtkové krmit kousky kuřecího.

Video vzbudilo nebývalý zájem. Dosud ho zhlédlo více jak 800.000 lidí.

Rozproudila se i vášnivá debata, jak v takové situaci postupovat. Zda poštolky přikrmovat, jak upevnit truhlík atp. Odpovědi na některé otázka jsem našel na webu Poštolka-obecna.cz, kde se píše následujicí:

Co dělat, když se vám na balkoně uhnízdí poštolka a chcete jí umožnit odchov mláďat:

1) Poštolku nerušte, na balkón choďte minimálně, to samé platí o pohybu záclony za oknem. Poštolky jsou běžně plaché, nicméně čím dál více jedinců je odchovaných v přítomnosti lidí a tedy jsou na ně do určité míry zvyklí. Pri nutných pohybech v okolí poštolek časem zjistíte, jak je váš pár ochočený. Jsou-li jak samec, tak samice plaší, odletí, jakmile zpozorují pohyb za oknem. Pokud je jedna z poštolek na lidi zvyklá, dovolí vám se přiblížit a třeba i se jí dotknout. V tomto případě ale pozor, je to dravec a má strach. Bez dostatečně tlustých rukavic si s ní nehrajte. Také v takovém případě doporučuji ochranu očí a hlavy (může útočit náletem na hlavu).

2) Sežeňte si dostatek kartónů, čím větší nedělené plochy, tím lépe. Poštolky vám sice nezaneřádí balkon tolik, jako holubi, ale mláďata nadělají pěknou paseku. Postupně se připravte na to, že především po narození mláďat, bude na vašem balkoně velmi rušno a živo a od časných ranních hodin (cca páte hodiny) vás bude budit charakteristické “kli kli kli”. Zpět ale k nepořádku. Je dobré ještě před narozením mláďat tu část balkónu, kterou jim chcete poskytnout, obložit kartónem. Lze to potom jednodušše zklidit a vyhodit. Až ale budou mláďata starší, vyskočí i na parapet, čili potom bude i hrazení z kartónu málo… Je dobré udělat z kartónu i barikádu, aby mláďata nemohla spadnout dolů v době, kdy ještě nejsou přepelichaná a mohla by se tak zranit. Později ale stejně na hrazení vyskočí a budou se kochat pohledem na život v ulici.

3) Samice snáší vejce obden. Dokud není snůška vajec kompletní, poštolka na nich sedí minimálně. Docílí tak co nejrovnoměrnějšího vývoje vajec. Jakmile začne sedět, není dobré, aby byla vejce opuštěna na více, než půl hodiny, kdy již hrozí jejich zastydnutí. Osobně jsem vždy umožnil návrat rodičů do patnácti minut – jistota je jistota. Sedí jak samec, tak samice, ikdyž nutno podotknout, že samice je pečlivější.

4) Poštolky se uživí samy, snesou tolik vajec, kolik je právě potravy. Pít nepotřebují, stačí jim voda obsažená v potravě. Může se ale stát, že poslední vylíhlé mládě nebude dostatečně průbojné. V přírodě je potom odsouzeno k úmrtí. Pokud ale nemáte to srdce umožnit přírodnímu výběru konat svou úlohu, můžete mládě dokrmovat. Postačí malé kousky drůbežího masa minimálně třikrát denně. Pokud je mládě velmi osláblé, je problém ho přinutit potravu spolknout, často je nutno ji vyloženě narvat do krku a vyvolat tak polykací reflex. Odměnou vám ale při dostatečném úsilí bude, když po dvou až čtyřech dnech bude malé mládě opět schopno urvat si svůj podíl při krmení samicí a vybojovat si tak své místo na tomto světě.

5) Pokud mládě spadne například o balkon níže a nemáte možnost jej přinést zpět, nic se neděje. Samice o něm dobře ví a bude ho zásobovat potravou a vybízet k letu. Vždy je ale lepší mládě dopravit zpět. Úplně na zem, či do spodních pater by se však dostat nemělo, v takovém případě jej prosím vraťte zpět.

Dokrmování poštolky

Poštolce můžete dát kuřecí, ještě lépe však holubí nebo křepelčí maso, nebo myši, hraboše.. V žádném případě však poštolce nedávejte vepřové nebo rybí maso, jejichž složení by pro poštolku mohlo být osudné. Je vhodné zbavit potravu orgánů, ponechat můžete plíce a srdce, ostatní orgány bývají často zdrojem nákazy, což u oslabeného jedince může způsobit komplikace. Dospělá poštolka, která je v kondici, se s vnitřnostmi obvykle vypořádá bez problémů.

Více informací o potravě poštolek se dozvíte v sekci Chov poštolky v pravém sloupci.

Především pro případ dokrmování zesláblých jedinců mám pro vás tip – výborně poslouží pinzeta spojená s mončičákem. Písknutí mončičáka je velmi podobné písknutí poštolky, kterým vyvolává pozornost mláďat při krmení.

Total
1
Shares