Ve Spálené ulici 14/76 stojí mohutný komplex budov České pojišťovny. Vstoupíte-li do budovy okamžitě vás zaujme nádherná kašna, která je bohatě vyzdobena mozaikou. Fontáně vévodí plastika chlapce s květy a překrásnou barevnou vitráží. Kašnu stráží už od roku 1914 živý úhoř Pepa. Ve fontáně poléhává a pluje už od roku 1914, kdy ho ve Vltavě chytil zřízenec pojišťovny Oulík, který dal úhoři jméno Pepik. Pan Oulík se o rybu obětavě staral až do své smrti. Úhoř dokonce dostal společnici lína nebo línici :-) Mařenku. Pepík přečkal obě dvě války a v kašně prožil úctyhodných 62 let. Ve fontáně nyní žije v pořadí druhý úhoř, který se také jmenuje Pepík.

Úhoř Pepík toho jména II. žije v kašně pod schodištěm budovy České pojišťovny ve Spálené ulici – Foto: David Černý

Nová kniha Davida Černého 25 tajemství Prahy – objednávejte na eshopu

Otec Jana Wericha byl úředníkem pojišťovny a malého Jeníka občas ke kašně vodíval. Jan Werich později na tento nevšední dětský zážitek vzpomínal:: „Živej ouhoř, kterýho pamatuju, to mi bylo pět let. Tatínek mě vodil dívat se na něj. Lidi to nevěděli, a kdyby to věděli, že ve Spálený ulici žije Ouhoř, kterýmu je přes padesát let, tak by to Čedok moh prodávat…Je tam takovej oválnej mramorovej bazéneček, kterej je vyloženej mozaikou. Ta mozaika měla ostrý hrany a voni tam dávali takový parádní ryby a ty si vy ty hrany roztrhaly bříška a lekly. Tak tam dali písek a nějakej úředník kdysi přines malinkýho ouhoříčka, no a ten tam rostl a rostl, a ten úředník mu dával žížaly, no a potom, aby ten ouhoř měl nějaký úkryt, tak mu tam dali takovou gumovou rouru a von do ní vždycky zalez. Já si pamatuju, že tatínek si vyhrnul rukávy a otočil tu svou naškrobenou manžetu a vysypal ouhoře z roury. Ten tam zběsile jezdil, Jeníček tleskal ručičkama, a pak zase zalez do tý roury – ten ouhoř.“

Vstup do budovy České pojišťovny, kde žije v kašně úhoř Pepík – Foto: David Černý

První Pepík zemřel v roce 1976 a po dlouhá léta zůstal bazének kašny prázdný. V roce 1993 se Česká pojišťovna k tradici vrátila a pořídila úhoře Pepíka toho jména II. V době rekonstrukce budovy získala ryby na krátko azyl ve Stanici mladých přírodovědců v Kartouzské ulici. Od 15. ledna 2004 je Pepík opět v kašně pojišťovny. Ptal jsem se paní vrátné, zda si mohu Pepíka vyfotia. Paní vrátná mi řekla, že to není žádný problém, protože Pepík je na focení zvyklý. Žere prý žížaly a moučné červy, které mu nosí údržbář budovy.

 

 

Total
3K
Shares