Ve Velemlokáriu v ZOO Praha můžete nyní vidět Karla, Šmícu a Natali, tři zástupce největších obojživelníků na světě. Karlo byl do ZOO Praha zapůjčen ze Staatliches Museum für Naturkunde v Karlsruhe na dobu jednoho roku. Dnes už je ale jisté, že v Praze zůstane nastálo.

BANNERFINAL01

Velemlok čínský Karlo - Foto: Petr Hamerník; ZOO Praha
Velemlok čínský Karlo – Foto: Petr Hamerník; ZOO Praha

Původní míry Karla byly 155 centimetrů a 26 kilogramů. Za 19 měsíců, které strávil v Praze, však povyrostl na 158 centimetrů a jeho váha dosáhla 35 kilogramů. Překonal tak i nedávno nalezeného rekordního velemloka, který se objevil poblíž čínského Čchung-čchingu (Chongqingu). Ten má však “pouhých” 140 centimetrů a našeho Karla tak ani zdaleka nepřekonává.

banner_hauptvogel

Velemlok čínský - Foto: Štěpán Kotrba; ZOO Praha
Velemlok čínský – Foto: Štěpán Kotrba; ZOO Praha

Podle Guinessovy knihy rekordů žil historicky největší velemlok v čínské provincii Chu-nan (Húnán). Měřil 180 centimetrů a vážil 65 kilogramů. Karlovi je momentálně 40 let a očekává se, že se dožije minimálně jednou takového věku. Možná se tedy dočkáme překonání dalšího světového rekordu. Už teď ale můžeme s jistotou říci, že v ZOO Praha chováme největšího obojživelníka na světě.

Velemlok čínský Karlo - Foto: Petr Hamerník; ZOO Praha
Velemlok čínský Karlo – Foto: Petr Hamerník; ZOO Praha