Linka jede po trase Bořislavka – Vozovna Střešovice – Vojenská nemocnice – Poliklinika Petřiny. V pracovní dny bude mít elektrobus 30 minutové intervaly, o víkendu hodinové. Nejde o úplně klasický trolejbus, který musí být stále připojen k trolejím, ale o elektrobus, který se dobíjí z trolejového vedení a může využívat stavající tramvajové trakční vedení a měnírny. Elektrobus se přes den může krátkodobě za deset patnáct minut na konečných zastávkách a dlouhodobě v noci v depu.

Od února se změní jízdní řády. Podívejte se, co, jak a zda vůbec pojede

Pražský dopravní podnik si elektrobus půjčil na zkoušku z Vídně, kde si jich v minulém roce pořídili dvanáct.. Elektrobus Siemens/Rampini se nabíjí velmi rychle. Při zkouškách na Bořislavce se dobil za 10 minut tak, aby mohl hodinu jezdit, což pro městkou dopravu stačí. Vozidlo je oděno v barvách vídeňského dopravního podniku, který jej zapůjčil k otestování.

Stručnou historii pražské trolejbusové dopravy najdete tady.

Budou v Praze elektrobusy?

„Praha dlouhodobě sleduje nové trendy v dopravě. Elektrobusy jsou jednou ze skupin, o kterou se zajímá. Nelze nyní říci, kdy by se mohly elektrobusy v Praze objevit. Pakliže se ukáže, že jsou pro Dopravní podnik a město zajímavé, pak by se objevily v centru města a na linkách, které dnes umožňují spojení s nemocnicemi a poliklinikami,“ uvedl portál magistrátu hlavního města Prahy (www.praha.eu).

Neuvěřitelné snímky venkovské Prahy. Holešovice, Dejvice, Braník…

wien_ebus_3Jaroslav Vimr, řidič, který elektrobus s dalšími kolegy bude testovat, oceňuje jeho tichost.„Někdy je to ale velké překvapení pro chodce, protože autobus neslyší, chce to tedy ještě více opatrnosti než v běžném provozu s dieselem,“ uvedl J. Vimr, „i obsluha autobusů je jednoduchá, stejně jako nabíjení.“ Samozřejmě že obrovskou výhodou jsou i nulové zplodiny.