V tomto seriálu budeme dávat tipy na výlety po Praze. Zajímají nás i tipy od vás, kam byste doporučili ostatním Pražanům, aby se vydali. Zkuste začít – je to jednoduché. Vyfoťte místo, kam doporučujete pražskou vycházku. Může jít o místo notoricky známé, ale i takové, o kterém moc Pražanů natož návštěvníků Prahy neví. Přidejte k fotkám text, který by měl obsahovat název místa, proč bychom se na něj měli vypravit, kde místo je, nějakou zajímavost, vybavení (restaurace, hřiště, rybník) atp a pošlete nám vše na mail milujup@gmail.com. My Vaše fotky a text zpracujeme do článku a vystavíme na Miluju Prahu.

BANNERFINAL01

Panormamatický výhled z Děvína je nezapomenutelný - Foto: David Černý
Panormamatický výhled z Děvína je nezapomenutelný – Foto: David Černý

Začneme na pražském Děvíně nebo-li Dívčích hradech. Tento výrazný pražský kopec se tyčí na levém břehu Vltavy na rozhraní Hlubočep a Radlic. Kopec se vypíná nad Vltavou do výše 310 metrů nad mořem. Ve středověku na něm stával hrad Děvín, po kterém už toho mnoho nezbylo. Dá se tušit už jen z reliéfu krajiny a specifické vegetace. Hrad nechal před rokem 1338 postavit Štěpán z Tetína, který byl synovec přemyslovského levobočka Jana Volka. V roce 1370 koupil hrad Kartuziánský klášter. Další osudy hradu nejsou doloženy. Pravděpodobně zpustnul už ve 14. století. O dvě století později sloužila zřícenina jako cvičný cíl pro nová pražská děla. Velké zbytky zdí jsou ještě na kresbě z roku 1689. Existují i zmínky, že ještě v 19. století byl ze zbytků hradu těžen kámen. Stopy po baštách, hradbách a budově hradu jsou ještě teďv terénu patrné.

Z vyhlídky je nezvyklý pohled na Barrandovským most s neutuchujícím provozem. - Foto: David Černý
Z vyhlídky je nezvyklý pohled na Barrandovským most s neutuchujícím provozem. – Foto: David Černý

Informace k místu jsme našli v časopise „Pražská pětka“ (č. 2/2004) v článku „Prokopské a Dalejské údolí IV.“, kde autor Stanislav Tůma uvádí toto:„Ves Zlíchov, připomínaná ve 14. století, patřila Štěpánu z Tetína, poté jej vystřídala řada dalších majitelů. Chceme-li navštívit to, co zbylo z jeho sídla, musíme se (od zlíchovského kostelíka) vrátit kousek zpět, podejít krátký tunel pod železniční tratí a pak stále stoupat vzhůru ulicemi Nad Zlíchovem a Žvahovem, výše již značenou cestou lesíkem na holý vrch Ctirad. Zde vystoupáme po krátkých dřevěných schodech na vrcholovou plošinu. A právě zde, vpravo na konci schodů nalezneme zbytky valů a rozpadlých zdí hrádku Štěpána z Tetína. Tedy zemské sídlo ze 14. století, r. 1437 zbořené jako sídlo lupičů …“

Pohled na Smíchov a Podolí - Foto: David Černý
Pohlédnete-li směrem ku městu spatříte dominantu Vyšehradu a v dáli i Pražský hrad. Na obzoru je vidět sídliště Prosek už takřka na druhém konci města.- Foto: David Černý


To jsou ale panoramata

Z Děvína jsou neuvěřitelně krásné výhledy na Prahu. Můžete spatřit Barrandovský most, sídliště Barrandov a při pohledu z města v dálce i vysílač Cukrák. Dole pod kopcem je Zlíchov, Hlubočepy a Prokopské údolí, ale hlavně ve větší dálce město jak na dlani. Na samém konci vidíte obrysy Proseka, odevšad viditelnou Žižkovoskou věž i pražský manhattan na Pankrácké pláni. Nad řekou se tyčí Vyšehrad a masivní stavba Paláce kultury. Při pozorování si můžete uvědomit celý historický vývoj Prahy, jak se rozrůstala až k sídlištím na okrajích Prahy.

 - Foto: David Černý
Vyšehrad se při tomto pohledu na Prahu stává její domiantou – Foto: David Černý

Na severním okraji návrší Děvín nad Zlíchovem je přírodní památka Ctirad, na které jsou vidět významné odkryvy geologických vrstev siluru a devonu Barrandienu. Na vršku bují skalní a stepní vegetace.

 - Foto: David Černý
Na některých místech se dají ještě tušit obrysy hradebních zdí a bašt. – Foto: David Černý

Proč Děvín? 

Děvín se tomuto místu říká proto, že někteří letopisci sem umístili sídlo vzbouřených dívek z dob legendy o Vlastě, Šárce a Ctiradovi. Že by ale mohlo jít o skutečné místo, kde stál Dívčí hrad se dá s úspěchem pochybovat.

Místo je ideální pro venčení psů - Foto: David Černý
Místo je ideální pro venčení psů – Foto: David Černý