Každoročně se v Praze o letním slunovratu odehrává mystická podívaná, během které zapadá slunce skrze lucerny věží svatovítského chrámu do hrobky svatého Víta. Letos jsme si tuto magickou událost nenachali ujít ani my. Přes youtubový kanál Miluju Prahu jsme přinesli více než 4o minutový živý přenos, v rámci kterého jsme odvysílali nejen samotný západ slunce do katedrály, ale také množství zajímavých rozhovorů a reportáží týkajících se pražské mystiky.

BANNERFINAL01

Vysílání vzniklo za laskavé podpory Jindřišské věže. Po technické stránce zajistil živý přenos Jan Pospíšil – videoživě.cz. Za jeho profesionální přístup mu děkujeme a těšíme se na další spolupráci. Hosty zpovídala a celým živým vysíláním nás pak provázela moderátorka Helena Šulcová. Další poděkování patří youtubovému kanálu badatele.net, který do vysílání poskytl reportáže o pražském mystériu, průzkumu Juditina mostu a z výstupu na vrchol svatovítské katedrály.

Podívejte se na samostatnou reportáž z mystického západu slunce, kterou připravil youtubový kanál badatele.net:


Podívejte se na záznam živého vysílání Pražského mysteria:  

Pražské mystérium – jedinečné divadlo Karla IV.

Císař Karel IV. jako velký mystik miloval, když měly věci řád. Českého krále fascinovaly symboly. Když se rozhodl, že z Prahy udělá centrum světa, začal budovat úplně nové město. Město, které podléhalo vesmírnému řádu.

Slunce zapadá do kněžíště katedrály svatého Víta - Foto: Markéta Zachh
Slunce zapadá do kněžíště katedrály svatého Víta – Foto: Markéta Zachh
ČTĚTE TAKÉ: Tajemný řád staré Prahy. 7 skrytých významů města

Do tohoto řádu zasadil Karel IV. také hlavní dominanty města – chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Kamenný (Karlův) most, které nechal vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno slavné Pražské slunovratové mystérium, na které se v Praze trošku zapomnělo.

Slunce zapadá do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta - Foto: David Černý
Slunce zapadá do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta – Foto: David Černý

O náhodu se tak rozhodně nejdená, ostatně v samostatné reportáži youtubového kanálu badatele.net to vysvětluje i ředitel společnosti Praga Mystica Bohumil Vurm: „To, v jaké ose se toto hvězdné divadlo odehrává, tedy mezi Staroměstskou mosteckou věží, která byla vlastně triumfálním císařským obloukem, tedy nejdůležitější věží českého království a katedrálou svatého Víta, což samozřejmě opět je nejposvátnější chrám, který Karel IV. nechal postavit, říká poměrně jasný vzkaz, a to je, že jsou věci trvalé a jsou věci pomíjivé.

Slunce prokreslí siluletu Hradu - Foto: David Černý
Slunce prokreslí siluletu Hradu – Foto: David Černý

Samotný západ slunce do katedrály během letního slunovratu popsal v reportáži David Černý: „Můžete krásně vidět, jak sluníčko zapadá přímo do chrámu svatého Víta. Ono dokonce zapadá symbolicky do místa, kde leží svatý Vít, který je patronem slunovratu. To znamená, že o náhodě se mluvit nedá.

V další části reportáže David Černý popisuje jaký je samotný význam mystického západu slunce: „Jde o dynastický podpis Karla IV., protože slunce je lux – světlo – a burg je hrad.

Živé přenosy na MilujuPrahu.cz
Na stránkách Miluju Prahu jsme vysílali živě již několikrát. Podívejte se na záznamy z dražby fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy. Výtěžek z aukce putoval na konto Klokánku Hostivice.

Živě jsme vysílali také na Facebooku

Kromě živého youtubového vysílání jsme průběh večera vysílali také v rámci živého vysílání na naší facebookové stránce Miluju Prahu.

Z první řady zaznamenal vystoupení Evy Pilarové také fotograf a jeden z autorů dražených fotografií Eugen Kukla.

Přinesli jsme také živé vysílání ze zvonění na svatovítské zvony:

Živě jsme vysílali také z několika pražských vyhlídek:

Průtrž mračen z vrcholu Jindřišské věže:

Živé vysílání ze Staroměstské mostecké věže:

Živé vysílání z vyhlídky na Babě:

Živé vysílání z Branické skály:

Živé vysílání z pražského Děvína:

A co pro vás chystáme do budoucna?