Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu oznámil zprávu, které zpočátku nevěřil ani on. Gorilí samice Shinda, o které se všichni domnívali, že už nemůže otěhotnět, začala rodit. „Vůbec si nedovedu představit, co by mě mohlo překvapit víc. Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mládě,“ přiznal na Facebooku.

BANNERFINAL01

Zoologové se domnívali, že její neplodnost způsobilo antikoncepční tělísko, které Shinda dostal už v Austrálii. Jeho účinky sice měly odeznít, ale podle všeho působilo v Shindině těle dál.

Úplně první fotografie malé gorilky, kterou na svůj mobilní telefon zachytil ošetřovatel David Váňa
Úplně první fotografie malé gorilky, kterou na svůj mobilní telefon zachytil ošetřovatel David Váňa

„V minulých letech sice Shinda již i zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. Již od svého příjezdu do Prahy trpí nadváhou, což velmi dlouho vedlo k dalším a dalším dotazům, zda není březí,“ dodal Bobek.

Porod, který nikdo nečekal

Celé dopoledne všichni, kdo byli informováni, prožili v největším napětí. Porodí Shinda? Bude mládě živé a životaschopné? Během těch hodin si ředitel  uvědomil, že čekají na narození úplně nejcennějšího mláděte v pražské zoo. Ne kvůli návštěvníkům nebo odborné prestiži, ale kvůli Shindě. Brzo jí bude pětadvacet let, své nevlastní sestře Kijivu její mláďata vždycky záviděla – a najednou se jako zázrakem zjevila naděje, že by ještě sama mohla být matkou.

Láska - Foto: Vít Lukáš, ZOO Praha
Láska – Foto: Vít Lukáš, ZOO Praha

Shinda porodila pět minut před 13 hodinou. Ve 12.55 jsme dostal zprávu: „Shinda právě porodila. S mládětem je hodně vzadu, ale viděli jsme pohyb a slyšeli pláč.“

Objetí - Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha
Objetí – Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

Během odpoledne stále přibývalo indicií, že je mládě v naprostém pořádku. Pije mléko a její gorilí máma se o ně dobře stará.

„ Před pár okamžiky jsem byl svědkem, jak ho nesla ukázat Richardovi… Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak,“ ujistil večer ředitel zoo Miroslav Bobek.