Leckterý Pražan v něm strávil hodiny svého dětství. Na dětském hřišti ve Stromovce stával Sputnik od sochaře Zdeňka Němečka dlouhých 48 let. Od roku 1960 až do roku 2008, kdy se mu stalo osudným to, že malý chlapec strčil hlavu do zamřížovaného vchodu a k jeho osvobození museli přijet hasiči. Poté město rozhodlo, že Sputnik bude zlikvidován.

Sputnik na zahradě pana Břínka - Foto: David Černý
Sputnik na zahradě pana Břínka – Foto: David Černý

Naštěstí se o možnosti zničení sochy-prolézačky dozvěděl sběratel umění Rudolf Břínek, který se magistrátu nabídl, že si Sputnik odveze. Prolézačku opravil a umístil na zahradu v pražské Babě, kde si v ní hrají jeho děti a děti sousedů.

Serveru lidovky.cz Rudolf Břínek řekl, že chápe touhu lidí, aby se Sputnik vrátil do Stromovky. „Není to ale možné. Jako herní prvek nevyhovuje a jako monument by potřeboval nějaký hlídaný prostor. V posledních letech, kdy ještě stál v parku, v něm přebývali narkomani, bezdomovci, byl plný injekčních stříkaček,“ dodal v Lidovkách Rudolf Břínek.

Sputnik má dnes pěkný výhled a kdesi v dálce lze tušit jeho původní sídlo ve Stromovce - Foto: David Černý
Sputnik má dnes pěkný výhled a kdesi v dálce lze tušit jeho původní sídlo ve Stromovce – Foto: David Černý

Skluzavce se říkávalo BRUS TRENÝREK, protože laminátový povrch skluzavky dětské zadečky brzy sjezdily a zůstalo jen betonové struhadlo.