Vstup na Karlův most z Malé Strany hlídají dvě mostecké věže spojené branou. Nižší věž, která byla původně vyšší, se nazývá Juditina a sídlí v ní Klub za starou Prahou. Když vstoupíte dovnitř, zjistíte, že čas uvnitř věže běží jinak, samozřejmě pomaleji.

Románský reliéf, který zřejmě zobrazuje stavitele mostu, který odevzdává model Juditina mostu panovníkovi David Černý – MilujuPrahu.cz

Věž, která byla postavena ve 12. století pro obranu Juditina mostu předchůdce mostu Karlova, skrývá nejeden poklad. Tím nejvýznačnějším je románský reliér z 12. století, který je v vtesán do zdi věže. Z Karlova mostu ale vidět není, protože je dnes součástí výzdoby sousedního domu.

Kalendář Miluju Prahu 2018 objednávejte na eshopu. – Foto: Kamil Procházka

Dnes je v jakési předsíňce, která příléha ze sousedního domu k věží. Takže je možné si ho prohlédnout opravdu zblízka. Není úplně jasné co reliéf zobrazuje, ale vidíme mladíka, který předává cosi vyšší podle všeho společensky důležitější postavě, jejíž hlava ale zmizela v hlubinách věků.

Tvář zřejmě stavitele Juditina mostu na románském reliéfu věže z 12: století David Černý – MilujuPrahu.cz

Jeden z výkladů říká, že výjev zobrazuje stavitele mostu, který předává panovníkovi model mostu k užívání. O reliéfu se dlouhá léta nevědělo. Byl zazděn a objeven až koncem 19.století. Prostor vedle zdi se zazděným reliéfem byl dokonce provizorně oběstaven pro účely záchoda, po kterém zůstalo dodnes v domovní zdi přiléhající ke věži odvětrací okénko. Těžko asi najdeme na světě toaletu s románským reliéfem.

Karlův most z Juditiny věže David Černý – MilujuPrahu.cz

Věž byla součást opevnění, takže plnila své obranné funkce. Byl v ní i těžký žalář a nakonec byla upravena na šest bytů. V roce 1927 dostal prostory do užívání Klub za starou Prahu, který má ve věži dodnes kanceláře s bohatou knihovnou plnou zajímavých pragensií.

Mostecká ulice s vikýře Juditiny věže David Černý – MilujuPrahu.cz

Pohledy z oken nabízejí nezvyklé pohled na dominanty města.

Juditin most

Postavení kamenného mostu přes Vltavu prosazoval třináctý pražský biskup Daniel, který při svých cestách po Itálii získal inspiraci v tamních kamenných mostech, kde byl s knížetem Vladislavem II. na válečném tažení. O stavbu mostu včetně jejího finacování se velmi zasloužila manželka knížete a pozdějšího krále Judita Durynská, podle které dostal most i jméno.

Schodiště v Juditině věži – Foto: David Černý – MilujuPrahu.cz
Na půdě Juditny věže – Foto: David Černý – MilujuPrahu.cz
Malostranské mostecké věže David Černý – MilujuPrahu.cz

Most byl dokončen roku 1172 a podle dobových svědectví trvala stavba jenom tři roky. Most přežil dvě povodně, ale ta z 3. února 1342 se mu stala osudnou. V roce 1357 rozhodl Karel IV o stavbě nového kamenného mostu, který je vyšší s širšími oblouky.