15. 5. opět centrum Prahy ozáří barokní spektákulum Svatojánských slavností Navalis. Letos přijedou do Prahy lodice ze staroslavného Hallstattu, které po staletí rozvážely sůl ze Solné komory do Českého království ale i celé Evropy. Takzvané naháče německy zille budou brázdit Vltavu o Karlova mostu pod nejkrásnějším panoramatem Pražského hradu.

Ohňostroj při pražských Navalis – Foto: Peter Čech

Program tradičních Navalis zahrnuje mši svatou ve svatovítské katedrále, žehnání koní a jezdcům, seskok parašutisků včetně přistání pod obloukem Karlova mostu, slavnostní regatu, která bude odstartována kardinálem a arcibiskupem pražským Dominikem Dukou a jako vyvrcholení slavnostní koncert na hladině Vltavy zakončený barokním ohňostrojem . I v letošním roce se v rámci NAVALIS uskuteční dechberoucí průlet výsadkáře Marka Rahbaniho pod pilířem Karlova mostu, seskok parašutistů nebo plavba otužilců.

Regatu skvostných lodí, která bude brázdit hladinu Vltavy během koncertu bude tvořena tradičními rakouskými lodicem typu zille, uvidíte i neozdobenou bissonu Praga, benátské gondoly a další lodice.

Podívejte se na lodě zille, které ozdobí Svatojánské slavnosti Navalis. 

Věrna kopie lodice zille z Halštatu- Foto: David Černý

Letos se slavnosti Navalis ponesou ve znamení soli. Suroviny, která svým obchodem propojovala celou Evropu. Ze Solné komory v Rakousku se sůl dovážela jak do Českého království, tak i do Benátek. Zlatý věk obchodu se solí přišel koncem středověku, kdy se z Hallstattu dovážela sůl po řece Traum až do Dunaje. V každé lodici, kterou ovládali dva lidé, se převáželo až dvě tuny soli. V lodích se veslovalo stejným způsobem jako v Benátkách tedy ve směru jízdy. Právě tyto lodě se staly inspirací prvních doložených dopravních plavidel na Vltavě.

Převozník pražský Zdeněk Bergman na výpravě do solného dolu v rakouském Hallstatu. Odkud se dovážela sůl do celé Evropy – Foto: David Černý

„V polovině 16. století přestávala stačit kapacita tzv. solné cesty z Rakouska do Prahy. Císař Maximilián proto pozval jistého lodníka Adalberta. Tenpo dobu tří let dokázal splavnit Vltavu tím, že zorganizoval odházení kamenů, vystavění hrází apod. Zároveň začal stavět v Týně nad Vltavou tzv. naháče – dřevěné lodě, které
jsou bez výstroje. Mají proto malý ponor a vejde se do nich víc zboží,“ dodává spoluorga-
nizátor Navalis a provozovate vyhlídkových plaveb Čertovkou Zdeněk Bergman.

Podívejte se na reportáž z nejstaršího solného dolu, který je v horách nad Halštatským jezerem. 

Už v úterý 14.5. se uskuteční halštatsko-benátské odpoledne s tímto programem.

Dok ve kterém jsou na Halštatském jezeře uchovávány tradiční lodě zille – Foto: David Černý