Fotografii nejmenšího pražského domu, který stojí v Anežské ulici na Starém Městě pražském nedaleko Anežského kláštera, nám poslal Mirek Šmejkal. No a to nás vedlo k tomu připravit malou procházku po třech pražských nej.

Foto: Mirek Šmejkal
Nejužší a nejmenší dům v Praze – Foto: Mirek Šmejkal

bannereshop

Nejmenší pražský dům stojí v Anežské ulici nedaleko Anežského kláštera. - Foto: David Černý
Nejmenší pražský dům stojí v Anežské ulici nedaleko Anežského kláštera. – Foto: David Černý

Dům není zase tak starý, byl postaven v roce 1883. Jeho průčelí je široké jen dva a čtvrt metru. Dům zastavěl původní úzkou uličku, kterou se vcházelo do dvora domu U Křikavů v Řásnovce.  Teprve v 19. století se průchod proměnil v obytnou místnost. V domečku byl zřejmě až do roku 1922 provozován hampejz čili nevěstinec.

BANNERFINAL01

Nejužší pražská ulička je nedaleko Karlova mostu na Malé Straně v ulici U Lužického semináře. Je to vlastně jen uzounký průchod mezi domy čp. 22 a čp. 24, který se lze z od Lužického semináře dostat k ústí Čertovky. V některých místech její šířka dosahuje jen půl metru. Ulička, kterou se dnes prochází k řece do restaurace je tak úzká, že není dost místa pro to, aby se vyhnuli dva protijdoucí chodci. Provoz v uličce je řízen semaforem pro chodce, který si můžete sami přepnout. Takových uliček bylo dříve po Praze poměrně hodně. Sloužily jako únikové požární koridory.

Nejužší ulička vedoucí z ulice U lužického semináře k ústí Čertovky - Foto: David Černý
Nejužší ulička vedoucí z ulice U lužického semináře k ústí Čertovky – Foto: David Černý
Nejužší ulice v Praze - Foto: David Černý
Nejužší ulice v Praze – Foto: David Černý
Nejužší ulička při pohledu z Karlova mostu - Foto: David Černý
Nejužší ulička při pohledu z Karlova mostu – Foto: David Černý

prodej fotek 2

Nejužší hotel je v Seminářské ulici na Starém Městě.  Hotel Clementin je široký pouhé tři metry. Přesto kapacita hotelu čítá asi 20 lůžek. Stavba byla původně měšťanským domem a byla postavena v roce 1360 v gotickém stylu. Během staletí prošla mnoha přestavbami. Dům se původně jmenoval U Panny Marie.

Nejužší hotel v pražské Seminářské ulici je šíroký jen tři metry. - Foto: David Černý
Nejužší hotel v pražské Seminářské ulici je šíroký jen tři metry. – Foto: David Černý