Významný český režisér, výtvarník, loutkář a animátor Karel Zeman se narodil na den přesně před 106 lety. Kromě velké škály klasických filmů si mohou lidé připomenout dílo tohoto geniálního průkopníka trikové animace přímo v Muzeu Karla Zemana, se kterým jsme pro vás na Miluju Prahu připravili velkou podzimní fotografickou soutěž.

Do všech fantastických světů Karla Zemana se můžete nyní vypravit i Vy. Muzeum Karla Zemana se nachází v Saském dvoře (Saská 3) na Malé Straně u Karlova Mostu a otevřeno je denně od 10 – 19 hodin. Každou sobotu navíc v muzeu probíhají workshopy animace a výtvarné dílny.

A navíc když v pokladně muzea řeknete Miluju Prahu dostanete 20% slevu na vstupném. 

mosty-stare-prahy

Karel Zeman: Cesta mezi elitu světového filmu

Mélièsův nástupce a kouzelník filmového plátna, jak byl často nazýván, se narodil v Ostroměři u Nové Paky. Geniální průkopník trikových filmů je dodnes jako jeden z mála českých režisérů uznávanou osobností světové kinematografie.

Karel Zeman v ateliéru - zdroj: Muzeum Karla Zemana
Karel Zeman v ateliéru – zdroj: Muzeum Karla Zemana

Od dětství obdivoval loutky a hrál v loutkovém souboru. I přes svůj výtvarný talent jeho rodiče trvali na tom, aby vystudoval obchodní školu v Kolíně. V 17 letech se na základě novinového inzerátu vydal do jihofrancouzského Aix-en-Provence, kde studoval reklamní výtvarnictví. Ve Francii rád navštěvoval kina, zejména ho zajímaly animované filmy. Získané znalosti pak využil ve svém prvním animačním pokusu – reklamě na mýdlo.

Po celé mládí hodně cestoval, pěšky prošel Maroko, Egypt, Jugoslávii i Řecko.

Po vojně pracoval v reklamě. Jako zástupce firmy Baťa měl v roce 1939 na delší dobu odjet do marocké Casablanky. Kvůli chybějícímu ověření tehdejších protektorátních úřadů ale nakonec nevycestoval.

Karel Zeman - zdroj: Muzeum Karla Zemana
Karel Zeman – zdroj: Muzeum Karla Zemana

Nastoupil poté jako vedoucí reklamního oddělení do Domu služeb v Brně. V roce 1943 přijel do Brna režisér Elmar Klos (v roce 1955 oceněný Oskarem za film Obchod na korze) natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Zeman zvítězil. Jeho práce Klose natolik zaujala, že mu nabídl práci v kudlovských ateliérech ve Zlíně. Tak začala profesní kariéra budoucího slavného filmového režiséra a výtvarníka.

Zeman byl často nucen bojovat s obtížnými podmínkami v technicky nedostatečně vybavených kudlovských ateliérech. Ani pracovníci, se kterými začínal, mnohdy neměli s natáčením valné zkušenosti. Vše se stejně jako Zeman učili sami, postupně však vytvořili sehraný tvůrčí tým.

„Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ – Karel Zeman

Karel Zeman během natáčení filmu Cesta do pravěku - zdroj: Muzeum Karla Zemana
Karel Zeman během natáčení filmu Cesta do pravěku – zdroj: Muzeum Karla Zemana

Cesta do pravěku z roku 1955 se pro režiséra stala průlomovým dílem, prvním filmem kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku. O čtyři roky později mu Vynález zkázy přinesl světovou slávu – film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob.

Práce na filmu Cesta do pravěku - Zdroj: Muzeum Karla Zemana
Práce na filmu Cesta do pravěku – Zdroj: Muzeum Karla Zemana

V Baronu Prášilovi a následujících dvou verneovkách Zeman i nadále využíval svých úspěšných trikových postupů. V 70. letech se nejen pro svou lásku k dětem a touhu tvořit pro ně, ale i kvůli náročnosti natáčení hraných filmů opět vrátil k tvorbě animovaných filmů. Mezi Zemanovy blízké spolupracovníky patřili hudební skladatel Zdeněk Liška, animátor Arnošt Kupčík, produkční Karel Hutěčka a také jeho dcera Ludmila – od Pohádek tisíce a jedné noci spoluvýtvarnice jeho filmů.

Na konci 70. let režisérovi hrozila ztráta zraku, nemoc však překonal a pokračoval ve své tvorbě. V závěrečné etapě života ho trápily problémy se srdcem.

Karel Zeman zemřel ve Zlíně 5. dubna 1989

Karel Zeman v ateliéru - zdroj: Muzeum Karla Zemana
Karel Zeman v ateliéru – zdroj: Muzeum Karla Zemana

Vstupte do magického světa animace v Muzeu Karla Zemana

V muzeu uvidíte filmové scény a malé ateliéry, kterými budete procházet a můžete se v nich – přímo mezi kulisami – natáčet v akci. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře. Muzeum je interaktivním a hravým prostorem zaměřeným na rodiny s dětmi z České republiky i ze zahraničí. Dlouhodobě se má muzeum stát institucí uchovávající a propagující odkaz režiséra a výtvarníka Karla Zemana s širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost. Více informací pro návštěvu Muzea naleznete zde.

Zdroj: Muzeum Karla Zemana