Aleš Náhlý pracuje v kanceláři a focení je pro něj především skvělý relax. „Často si foťák beru s sebou do práce a cestou fotím, co mě zaujme. Po práci rád fotím různé kulturní či sportovní akce, které mě zaujmou. Kromě náhodných akcí fotím také na zakázku – rodiny, portréty, svatby, kulturní a sportovní akce,“ řekl Miluju Prahu Aleš. Jeho další práce najdete tady Web: http://firmyg6.cz/ales-nahly nebo tady https://www.facebook.com/alesnahlyphotographer.

Ne příliš známý pohled z pražkých schodů na Vltavu a pražské mosty - Foto: Aleš Náhlý
Ne příliš známý pohled z pražkých schodů na Vltavu a pražské mosty – Foto: Aleš Náhlý

Používaná technika: Sony Alpha 300, nejraději používá objektiv Sony 35mm f/1.8

Odkdy a proč fotiš?

K mému prvnímu fotografování jsem se dostal zhruba před 4 lety (2010), kdy za mnou přišel tchán s otázkou, jaký fotoaparát by se mi líbil. Byl jsem nadšený, protože jsem vždy toužil po tom, zachytit nějaký výjimečný moment, situaci nebo nádhernou přírodu kolem nás. Ale až o dva roky později jsem se tomu začal věnovat opravdu naplno. Tchán mi koupil knihu o fotografování, kde byly vysvětleny základní pojmy a já konečně jsem pochopil principy o času, cloně, kompozici, expozici apod.

Probouzející se město - Foto: Aleš Náhlý
Probouzející se město – Foto: Aleš Náhlý

Co tě na focení fascinuje a jak při něm postupuješ?

Jak jsem již zmínil, snažím se zachytit scenérii jiným způsobem, než ji lidé znají – pod jiným úhlem. Líbí se mi, když mohu zaznamenat momentky, přírodu nebo události, které jsou pro ostatní hodně důležité, pohledem, který je jiný a neočekávaný, který je můj.

Vždy když jdu fotit, zjistím si o daném místě co nejvíce informací. Také mi nedělá problém ráno si přivstat, abych zachytil Prahu při východu slunce. Mám svá oblíbená místa, ale rád se nechávám překvapit novou inspirací.

Valdštejnská zahrada - zákoutí Malé Strany - Foto: Aleš Náhlý
Valdštejnská zahrada – zákoutí Malé Strany – Foto: Aleš Náhlý

Proč fotíš Prahu?

Praha je nádherné město, které člověk může navštívit i několikrát a pořád z něho bude okouzlen. Ať už si budete prohlížet jednotlivé části Prahy (památky, okolí) a nebo panoramata jako celek Prahy. Pohled na Prahu a její památky se vám změní a okouzlí vás v jakémkoliv ročním období. Pokaždé se vám odkryje nový pohled. A to mě moc baví. Do Prahy jsem se přistěhoval před 7 lety a dnes nechápu, proč jsem to neudělal dříve – Praha mě okouzlila.

Východ slunce nad Prahou - Foto: Aleš Náhlý
Východ slunce nad Prahou – Foto: Aleš Náhlý

Které místo v Praze máš nejraději?

Nejraději mám okolí Malé Strany a Josefova, hlavně po ránu, kdy ulice zejí prázdnotou, a v klidu se můžu téměř sám procházet po kočičích hlavách pomalu probouzejícího se města.

Karlův most – Plácek za Hegertovou cihelnou- Foto: Aleš Náhlý
Karlův most – Plácek za Hegertovou cihelnou- Foto: Aleš Náhlý

Proč spolupracuješ s Miluju Prahu?

S Miluju Prahu spolupracuji proto, že na jejich stránkách získávám novou inspiraci, rád si prohlížím fotky od ostatních fotografů a moc se mi líbí, že Miluju Prahu dává prostor každému, aby se mohl podělit s ostatními o své fotky Prahy.

Panorama Staroměstkého náměstí - Foto: Aleš Náhlý
Panorama Staroměstkého náměstí – Foto: Aleš Náhlý
Miniatura Prahy  - Foto: Aleš Náhlý
Miniatura Prahy – Foto: Aleš Náhlý
Silueta Žižkovského vysílače. Foceno z Pražského hradu při východu slunce - Foto: Aleš Náhlý
Silueta Žižkovského vysílače. Foceno z Pražského hradu při východu slunce – Foto: Aleš Náhlý
Novoroční ohňostroj ze Střeleckého ostrova - Foto: Aleš Náhlý
Novoroční ohňostroj ze Střeleckého ostrova – Foto: Aleš Náhlý
 Západ slunce nad Vyšehradem - foceno z Nuselského mostu. Tato fotka vznikla v na konci března při procházce u Vyšehradu - Foto: Aleš Náhlý
Západ slunce nad Vyšehradem – foceno z Nuselského mostu. Tato fotka vznikla v na konci března při procházce u Vyšehradu – Foto: Aleš Náhlý
Karlův most - jedno z nejznámějších a nejvíce focených míst - Foto: Aleš Náhlý
Karlův most – jedno z nejznámějších a nejvíce focených míst – Foto: Aleš Náhlý
Malostranské náměstí - téma: Stínadla. Fotka "vystřižená" jak z Rychlých šípů (Rozdělovací třída).  Při čtení knížek J.Foglara mě jednou napadlo, vydat se nafotit Stinadla a zákoutí Prahy, které nikdo moc nezná - Foto: Aleš Náhlý
Malostranské náměstí – téma: Stínadla. Fotka „vystřižená“ jak z Rychlých šípů (Rozdělovací třída). Při čtení knížek J.Foglara mě jednou napadlo, vydat se nafotit Stinadla a zákoutí Prahy, které nikdo moc nezná – Foto: Aleš Náhlý
Pohled z Prašné brány - Foto: Aleš Náhlý
Pohled z Prašné brány – Foto: Aleš Náhlý
Panorama Staroměstkého náměstí v neděli ráno - Foto: Aleš Náhlý
Panorama Staroměstkého náměstí v neděli ráno – Foto: Aleš Náhlý
Zasněžená Kampa - Foto: Aleš Náhlý
Zasněžená Kampa – Foto: Aleš Náhlý