(Praha 15. října 2019) Pražané o svojí tradiční formu oslav příchodu nového roku nepřijdou! Velkolepý ohňostroj 1. ledna opět ozáří nebe nad českou metropolí a lidé tak budou mít příležitost důstojně přivítat příchod jubilejního nového roku 2020. Další detaily budou odtajněny na začátku prosince. Pro zachování této tradice se rozhodli realizátoři minulých ročníků ohňostrojů společně se spolkem Ohňostroj pro Prahu z.s., kteří chtějí několik desítek let trvající pražskou, ale i světovou tradici zachovat. Zároveň startuje kampaň NEBUDU STŘÍLET k prevenci nekontrolovaného amatérského odpalování pyrotechniky.

Takto vypadal letošní novoroční ohňostroj:

Novoroční ohŇostroj v kalendáři Miluju Prahu 2020 – objednávejte na eshopu Miluju Prahu

„Ohňostroje tu byly, jsou a budou” prohlašuje Martin Peter, designer a choreograf posledních pěti ročníků ohňostrojů v Praze. “Už za dob Rudolfa II. jsme byli skutečnou evropskou kolébkou ohňostrojů a pražské ohňostroje spojovaly lidi po mnoho desetiletí napříč historií” dodává Peter. Dle jeho slov prý nechce nechat zaniknout veřejností oblíbenou kulturní zábavu pouze z rozmarů současného vedení Prahy, které se ztotožňuje s jednostrannými názory ekologických aktivistů. “Dostávám stovky dotazů, jak to bude letos s ohňostrojem, a právě podpora našich fanoušků a občanů Prahy a ČR mě přiměla pokusit se zachránit novoroční ohňostroj v Praze.” říká Peter.

Novoroční ohňostroj – Foto: Lenka Petruželová

Ohňostroje se historicky odpalovaly z letenských sadů, z Vítkova, Petřína nebo z hladiny řeky Vltavy a přilákaly stovky tisíc diváků a turistů. Financování pražských ohňostrojů a jejich organizace probíhala v předešlých letech ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. Poprvé ale vše bude jinak, podle předsedy spolku Ohňostroj pro Prahu z.s., pana Jana Šaršouna.

“Jako fanoušek novoročních ohňostrojů, jsem založil hnutí pro záchranu našich kulturních tradic a touto akcí bych rád dal každému občanovi pocit, že v tu chvíli nepatří Praha problémům a politice, ale jen lidem samotným, a to je to, o co skutečně jde.” vysvětluje svůj záměr Šaršoun. “Věřím, že lidé o ohňostroje stojí, a tak financování ohňostroje necháváme pouze na jejich vůli a každý obyvatel Prahy, občan ČR i organizace může přispět na náš transparentní účet jakýmkoliv obnosem a pomoci tak zachránit součást kultury naší země.” Podle Šaršouna tak občané nejlépe dají najevo, zdali o Novoroční ohňostroj sami stojí. “Vítáme jakoukoliv podporu ze strany veřejnosti a předem za ní děkujeme” říká Šaršoun. To, co ohňostrojům dělá špatné jméno je válka v silvestrovských ulicích, nikoliv kultivovaná zábava pro rodiny s dětmi, kteří každý rok v hojném počtu k ohňostroji dorazí. “Chtěli bychom vyzvat Pražany a obyvatele ČR, aby omezili neřízenou a nebezpečnou formu odpalování pyrotechniky v ulicích, v duchu kampaně NEBUDU STŘÍLET, kterou rovněž pořádáme v rámci této akce, a raději podpořili kulturní formu tohoto ohnivého řemesla” nabádá Šaršoun.

Příspěvky tak mohou občané posílat na transparentní účet číslo  2301702478/2010

Novoroční ohňostroj ze Střeleckého ostrova – Foto: Aleš Náhlý

Jaké místo organizátoři letošního ohňostroje zvolí, si prozatím nechávají jako tajemství. S ohledem na postoj Magistrátu by bylo nestrategické prozrazovat více detailů, i přesto, že místo a formu události již organizátoři znají.

“Podpora veřejnosti a snaha zachovat tradici je naším hnacím motorem. Při přípravách letošního ročníku jsme postupovali podle legálních legislativních možností a jediné, co nás může zastavit je tak nepřízeň počasí“podotýká s úsměvem Peter. „I přes to jsme obezřetní a rádi vyhovíme vůli lidu se vyslovit a říci, o co občané stojí. Nenapadl nás lepší způsob „ankety“ než formou finančních příspěvků občanů na transparentní účet. Tento fakt je podle Petera pro zachování tradice Novoročního ohňostroje stěžejní.

“Novoroční ohňostroj -letošní jubilejní byl opravdu nádherný. Pohled přes sv.Mikuláše a Pařížskou ulici.” – Foto: Veronika Pilařová

Přesné místo, velikost ohňostroje, detaily a jeho téma organizátoři prozradí začátkem měsíce prosince. Každý z občanů má možnost se vyjádřit a přispět k realizaci na stránkách www.ohnostrojproprahu.cz, kde budou zveřejňovány aktuální informace k připravované akci. Praha se tak nakonec připojí k světovému formátu oslav příchodu nového roku 2020.

Total
1
Shares