Metro a tramvaje ve špičce pojedou ve stejném rozsahu. Změny v autobusové dopravě se dotknou 57 linek. Úvodní foto od Jana Hamaďáka.

Jak pojede MHD na Silvestra a v novém roce

Organizátor dopravy v Praze společnost ROPID lednová omezení vysvětluje nižší poptávkou po dopravě v tomto měsíci. Po městě podle pozorování cestuje méně lidí v MHD i v autech.  Na rozdíl od loňského roku, kdy omezení trvala až do 17. února, budou ale letos platit upravené jízdní řády jen od 6. do 31. ledna 2014.

Novoroční ohňostroj: Kdy, kde a odkud nejlépe uvidíte…

„V lednu a počátkem února není v Praze většina studentů vysokých škol, je zde méně turistů, méně sezónních pracovníků a tolik se také nejezdí za nákupy. Obecně je poptávka po cestování vzhledem k zimnímu období nižší“, vysvětluje důvody lednového omezení Pavel Procházka, pověřený řízením ROPID.

Výběr nejlepších fotek roku 2013. Která od vás dostala nejvíce liků?

Změny v lednu 2014

Lednové úpravy jízdních řádů lze podle ROPIDu stručně shrnout v těchto bodech:

  • Provoz metra je stejný jako v jiných částech roku, omezení se ho nijak nedotkne.
  • Tramvaje pojedou v pracovní dny ráno, dopoledne a večer stejně jako v ostatních částech roku bez jakéhokoliv omezení. V pracovní dny odpoledne pojedou v desetiminutovém intervalu místo klasického osmiminutového (linky 3, 9, 17, a 22 pojedou odpoledne každých 5 minut, zatímco v ostatních měsících roku jezdí po 4 minutách). Na lince číslo 1 budou jezdit o víkendu sólo vozy stejně jako na linkách 14 a 24 v pracovní dny večer. Linky 14 a 24 budou mít o lednových víkendech interval 15 minut (běžně jezdí v intervalu 7,5 minuty).
  • Příměstské a městské vlaky zůstanou bez jakéhokoliv omezení, stejně tak i lanová dráha na Petřín.
  • V případě autobusů se lednová úprava dotkne jízdních řádů 57 pražských linek (zbylých 61 městských denních linek se neomezuje). Stejně jako u tramvají se (až na tři výjimky – studentské spoje na linkách 107, 147 a 197) mění pouze odpolední provoz v pracovních dnech. Některé linky budou mít v odpolední špičce o něco delší intervaly – nejčastěji se jedná o prodloužení odpoledního intervalu ze 7,5 na 10 minut. Příměstských autobusů PID se lednová omezení nijak nedotknou.

Lednové jízdní řády najdete tady.

(Zdroj: www.ropid.cz)