Dopravní podnik hlavního města Prahy nyní vypuští do provozu dvě speciální protinámrazové tramvaje. V případě špatného počasí budou tramvaje skrze svá tykadla mazat na troleje “glycerin”. Měly by zabránit tomu, aby led izoloval troleje a nedocházelo tak k nedokonalému kontaktu tramvaje s trolejí.

BANNERFINAL01

Fotografie a vysvětlení poskytl spřátelený web a facebook Pražské tramvaje: “V tomto týdnu vyjely na první zkušební jízdy do pražských ulic upravené sněhové pluhy T3M ev.č.5412 a 5417 s přidaným druhým netrakčním sběračem pro nanášení protinámrazové kapaliny na troleje. Glycerín se dopravuje ze salonu tramvaje tlakem do středu válečku na sběrači, jehož filcem protéká ven. Nádoba pod válečkem slouží k zachycení nečistot, které vzniknou smícháním uhlíkového prachu a glycerínu. Následně je odsávána zpět do tramvaje. Pantograf je pneumatický a kompresor včetně tlakových nádob je před středními dveřmi. Z tohoto důvodu byl na vůz ev.č.5412 dosazen statický měnič, takže jde, po vozu T3M ev.č.5572 o druhou v současnosti provozovanou “tyristorku” se statickým měničem. Na voze ev.č.5417 zůstal motorgenerátor. Přední trakční sběrač má upravené obě lišty, uhlíková část je na přední hraně zkrácena o 1 cm a místo ní je osazena mosazná část pro strhávání námrazy z troleje.”

Už delší dobu brázdí ulice Prahy speciální mazací tramvaj, která má za úkol promazávat koleje v zatáčkách a obloucích. Především díky svému atypickému vzhledu si “Mazačka” brzy získala srdce Pražanů. Na svém facebookovém profilu má nyní téměř devět tisíc fanoušků.

Přidaný druhý netrakčním sběrač pro nanášení protinámrazové kapaliny na troleje - www.prazsketramvaje.cz
Přidaný druhý netrakčním sběrač pro nanášení protinámrazové kapaliny na troleje – www.prazsketramvaje.cz

Protinámrazová tramvaj nevypadá tak atypicky, jako tramvaj mazací, přesto je i na ní několik prvků, kterými se odlišuje od běžných tramvají. Jedná se o upravený vůz tramvaje typu T3, který má na střeše umístěny dva pantografy. Standartní “Té trojka” je vybavena pouze jedním, který jí slouží k napájení. Právě ten druhý slouží na protinámrazové tramvaji k mazání trolejí. Na přední masce má navíc tramvaj umístěny bílé pruhy a majáček. Lidé tak už z dálky poznají, že se k nim blíží pracovní vůz.

hamadakbannerkalendar

Také protinámrazová tramvaj má již založený svůj facebookový profil. Zda dosáhne stejné populraity jako mazací tramvaj je však těžké říct. Protinámrazové tramvaje jsou pouze pohotovostní a vyjíždět budou jen v případě špatného počasí a námrazy. Její fanoušci jí tedy potkají jen několikrát do roka a tramvaj tak nebude tolik na očích, jako celoročně pracující “Mazačka”.

Do ulic vyjely upravené sněhové pluhy T3M ev.č.5412 a 5417 s přidaným druhým netrakčním sběračem pro nanášení protinámrazové kapaliny na troleje - www.prazsketramvaje.cz
Do ulic vyjely upravené sněhové pluhy T3M ev.č.5412 a 5417 s přidaným druhým netrakčním sběračem pro nanášení protinámrazové kapaliny na troleje – www.prazsketramvaje.cz