Fenoménem posledních měsíců je v Praze takzvaná mazací tramvaj, která projíždí a promazává tramvajové koleje a eliminuje tak nepříjemné skřípání vozů v zatáčkách. Na svém facebookovém profilu má nyní mazací tramvaj téměř 9 tisíc fanoušků. Ti na tento profil denně posílají množství fotografií, na kterých se jim daří zachytit tramvaj během její jízdy Prahou.

Mazací tramvaj - Foto: DPP - Michal Chrást
Mazací tramvaj – Foto: DPP – Michal Chrást

Mazací tramvaj dosáhla takové obliby, že je její jízda dokonce živě snímána on-line kamerou a její aktuální poloha je pomocí GPS signálu zanášena do mapy Prahy.

banner_hauptvogel

Takhle se mazací tramvaj "mázla" na Malostranském náměstí (ještě bez stromečku) - Foto: Martin Dobrovodský
Takhle se mazací tramvaj “mázla” na Malostranském náměstí (ještě bez stromečku) – Foto: Martin Dobrovodský

Nejnovějším počinem týmu okolo “Mazačky” je pak umístění vánočního stromečku do zadní části tramvaje. Stromeček je vyzdoben počítačově ovládanými diodami, které se rozsvěcí ve vlnách. Přes tuto speciální stránku pak můžete stromek rozblikat i vy!

Pohled na vánoční stromeček, umístěný v zadní části mazací tramvaje - Zdroj: Slow TV
Pohled na vánoční stromeček, umístěný v zadní části mazací tramvaje – Zdroj: Slow TV

BANNERFINAL01

Pohled na vánoční stromeček, umístěný v zadní části mazací tramvaje - Zdroj: Slow TV
Pohled na vánoční stromeček, umístěný v zadní části mazací tramvaje – Zdroj: Slow TV

O přípravu tramvaje pro vánoční stromek se postaral Dopravní podnik hlavního města Prahy a jeho ochotní pracovníci, hardware a software interaktivního stromečku dali dohromady nadšenci věnující se Kybernetice a robotice na FEL ČVUT v Praze, webové rozhraní vykouzlili kouzelníci z Appliftingu a akci zorchestrovala slowtv.playtvak.cz spolu s technet.idnes.cz. Poskytovatelem technologie pro sledování aktuální polohy tramvaje je společnost Data Rail Czech Republic.