Sjezdové lyžování je jeden z nejkrásnějších a také nejoblíbenějších zimních sportů. Proto se také rok co rok zaplňují lyžařská střediska a na sjezdovkách takřka není k hnutí. SKiMU, tedy Skiareál Malá Úpa, proto radí, jak dbát bezpečnostních opatření – jednak proto, abychom si na sjezdovkách mohli užít všichni, a jednak proto, abychom sami sebe nebo navzájem nezranili – nebo ještě hůř!

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Zároveň s tím, jak se používají stále modernější materiály, dokážeme na lyžích dosáhnout čím dál vyšších rychlostí – a s tím je spojeno i zvýšené nebezpečí toho, že svou jízdu nezvládneme. Proto existuje něco jako doporučená výbava, která nás nemá za každou cenu omezovat, ale především chránit zdraví naše i ostatních.

Jasně daná pravidla

Ze všeho nejdřív je potřeba si uvědomit, že od začátku roku 2010 je součástí právního pořádku v České republice takzvané desatero FIS (Mezinárodní lyžařské federace) pro jízdu na sjezdovkách a v Malé Úpě se k těmto zásadám hrdě hlásí. Jejich porušení je sice nemožné pokutovat, ale může se vám stát, že budete bez náhrady vykázáni z areálu – a za slunečního odpoledne na čerstvém prašanu to může zabolet víc než kdejaká pokuta.

Desatero FIS se týká především samotného pohybu na sjezdovce a nerozlišuje mezi lyžařem a snowboardistou. Samozřejmostí je to, že nikdo nesmí ohrožovat nebo poškozovat druhého, bez toho se nedostaneme nikam v žádném odvětví, kde se setkává víc lidí. S tím souvisí i fakt, že každý musí odhadnout své lyžařské schopnosti a jim přizpůsobit jak rychlost, tak techniku jízdy. Další pravidla upravují způsob, jak se na sjezdovce bezpečně pohybovat. Tedy správné vjíždění, rozjíždění a zastavení nebo také předjíždění. Poslední dvě pravidla popisují, jak se chovat v situaci, kdy dojde k úrazu. Stejně jako kdekoli jinde je každý povinen poskytnout první pomoc, a ať už se jedná o svědka, nebo o účastníka kolize, musí prokázat svou totožnost. Kompletní desatero FIS najdete například zde.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Nezapomínejme ale na velký nešvar především z českých sjezdovek. Lyžování a pití alkoholu nejde dohromady! Pokud si dáte jednou za den hrnek svařáku, asi vás (zatím!) nikdo nebude nijak popotahovat, ale drink po každé jízdě je nepřijatelný. Ovšem pozor, i když si zavdáte jen jednou a poté se na sjezdovce s někým srazíte, byť nedopatřením, můžete mít velké nepříjemnosti. Na alpských sjezdovkách je ta pravděpodobnost téměř stoprocentní, protože především rakouští právníci jsou na opilé Čechy na sjezdovkách velmi dobře připraveni.

Ta helma vám může zachránit život

Ani sebelepší lyžař nemůže zabránit všem pádům a kolizím. I když zvládá techniku na jedničku a má bohaté zkušenosti, lyže prostě nejsou organickou součástí našeho těla a pohyb na lyžích pro člověka (ani pro jiného tvora) přirozený. Navíc to, že sami respektujeme všechny zásady bezpečného lyžování, nám nezaručuje, že se podobně chovají i ostatní lyžaři na sjezdovce. Co ale dokážeme, je následky těchto nehod minimalizovat. Řeč je samozřejmě o bezpečnostní výbavě – a stejně jako u ostatního je jedno, jestli jste pravověrný lyžař, nebo dáváte přednost jednomu prkýnku.

Stejně jako na motorkách původně každý rebel považoval helmu za fouňovskou zbytečnost, která člověka svazuje a omezuje tolik vyznávaný pocit svobody, i lyžaři se donedávna přilbám vyhýbali jako čert kříži. Postupem času jimi ale začali vybavovat nejprve děti (ve většině alpských zemí je pro děti do 14 let povinná), pak se ale začaly čím dál častěji objevovat i na hlavách dospělých. Nejenže je doporučuje horská služba, lékaři z oddělení traumatologie, ale k jejich používání se přimlouvá i většina provozovatelů sjezdovek. Před rokem dokázala zachránit život sedminásobného mistra světa formule 1 Michaela Schumachera, i když ten zřejmě ještě zdaleka nemá vyhráno.

Foto: SKIMU
Foto: SKIMU

Lyžařská helma však je teprve začátek. Zvláště pro mladší lyžaře nebo ty, kteří sjíždějí náročnější tratě (o freeridingu nemluvě) se obecně doporučuje chránič páteře, nebo dokonce celého těla. U nich rozeznáváme dvě základní kategorie – tou první jsou tvrdé plastové páteřáky, druhou pak páteřáky ze speciální měkké pěny, která po nárazu ztuhne.

U všech těchto ochranných pomůcek je třeba volit správnou velikost i účel použití. Jejich pořizovací cena může podstatně navýšit hodnotu vašeho lyžařského vybavení. Pokud ale lyžujete často, určitě se vám vyplatí, protože i když vám ušetří třeba jen týden na lůžku v nemocnici, je to k nezaplacení. A pokud si na hory vyjedete jen příležitostně, ve spoustě dobrých lyžařských středisek si ochranné vybavení můžete půjčit.

Přijeďte do Úpy

Skiareál v Malé Úpě leží 150 kilometrů od Prahy, takže i když nebudete na silnici riskovat zdraví své a svých blízkých, za dvě hodiny můžete být na místě. Nadmořská výška přes 1000 m.n.m. zaručuje dostatek sněhu pro skvělé lyžování a zimní radovánky. Bezpečnost návštěvníků je na prvním místě a pravidla FIS tu platí asi jako zákon Boží, takže se nemusíte bát o sebe ani o ty, které vezmete s sebou.