V sobotu se opět střetla husitská a křižácká vojska na vrchu Vítkově. V rámci slavností Husité na Vítkově byla rekonstruovan střet husitů s Janem Žižkou pro míšeňským križákům. Na Vítkově byl velký nával, takže se k bitevnímu poli dostali jen ti, kteří přišli včas. Ostatní mohli sledovat boj na velkoplošné obrazovce. Obrázky natočil Petr Vok pomocí našeho partnerského projektu NatocVideo.cz.

1. Úvod, příchod mezi diváky – Video: Petr Vok

Repliky husitských srubů se pokoušeli dobýt křižáci Míšně. Husité ale stejně jako 14. července roku 1420 byli nuceni ustoupit. Tím vlastně skončila křížová výprava krále Zikmunda do odbojných Čech.

2. Bitva mezi diváky – Video: Petr Vok

Do zvuků husitského chorálu moderátor doplňoval těm, kdo si ze školy tuto část dějin nepamatují, historický kontext a do dusotu koňských kopyt zněly výstřely dobových zbraní. Bitvu rekonstruovala stovka válečníků včetně dobové techniky.

3. Další úryvek z bitvy – Video: Petr Vok

Když se ale rekonstruovala bitva v den 500. výročí – tedy v roce 1920 dopadlo to všechno úplně jinak. Žižkovský výtečník a spisovatel Franta Sauer a Jaroslav Hašek zorganizovali reprízu bitvy na Vítkově. Tentokrát to vše proběhlo úplně jinak. Vojsko Zikmunda Lucemburského, vyburcované diváky a posíleno alkoholem, zcela rozprášilo husitské vojsko.  Vše doprovodily silné emoce a mělo dohru také u soudu.

4. Finále a záběr na veliké publikum, tisíce lidí navštívili Vítkov, památník Jana Žižky, vystoupení a trhy – Video: Petr Vok

5. Záběr na diváky a na trh – Video: Petr Vok