Nově: 91 stylových pikniků ve Štýrsku

Nezáleží na tom, jestli cestujete po vodě, po zemi, pěšky nebo na kole – pro všechny, jsou od brzkého štýrského jara připraveny piknikové koše plné laskomin a 91 výjimečných piknikových míst, kde si každý může užít krásu zdejší přírody.

Piknik na  Schloßbergu - Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
Piknik na Schloßbergu – Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc

Šťavnatá zeleň. Běhání bosky. Zpěv ptáků. Rozkvetlé louky kam oko dohlédne. Krásnou přírodu si nejlépe užijete v období teplých dní při příjemném pikniku s někým, s kým vám je dobře, na místě, které se vám líbí. Štýrsko pro letošek propadlo piknikům v přírodě. Košům plných štýrských specialit – tradičních i modernizovaných. Piknikové koše se vším co k tomu patří, si návštěvníci mohou nechat připravit – až již tam, kde jsou ubytování, ve vybraných obchodech či hospůdkách a nálevnách. Piknikové menu může být i veganské či vegetariánské. Až do podzimu je v nabídce 91 originálních pikniků – například piknik na pramici nebo romantický piknik při jízdě na žebřiňáku k nejkrásnějším místům ve Štýrsku.

Jak rozmanité může být piknikování ve Štýrsku Vám ukážeme na následujících 8 vybraných nabídkách. Všechny možnosti,  tedy celkem 91 různých piknikových košů, najdete pod tímto odkazem.

www.steiermarkdorf.at/de/angebote/fruehling.

 

Pět lahodných košíků pro krásné hodiny ve dvou

Retro piknik na mopedu: Vespa-Picknick v jižním Štýrsku zavede hosty na jeden den do jejich mládí, do doby prvních lásek. Čeká na vás Vespa s plnou nádrží, batoh plný dobrot v bio kvalitě, láhev dobrého vína a pikniková deka. Vše co potřebujete, abyste si užili příjemný den.

Jednodenní Vespa-Picknick pro 2 hosty hotelu Ferienhäuser PURES Leben  stojí 95 Euro, pro ostatní zájemce 125 Euro.

www.puresleben.at

 

Piknik s lamou

Na této průvodcované procházce s lamou si přijdou na své malí i velcí. Po krátkém seznámí  s tím, jak se v přítomnosti lamy chovat, se návštěvníci vydají na příjemnou procházku s údolím Hirscheggeru až k vyhlídce “Aussicht-Hirschegger Alpe”, kde na ně čeká nádherný pohled do okolní krajiny a lahodný piknik. Čtyřhodinová procházka s piknikem stojí 34 Euro za osobu. Je potřeba se objednat předem na:

www.lama-touren.at

PIknik na Altausseer see - Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
PIknik na Altausseer see – Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc

 

Piknik a jízda v kočáře

Jediná jízda panským kočárem s vozkou v livreji  v Rakousku. Dvouspřeží a romantická projížďka idylickým východním Štýrskem. Piknikové koše plné štýrských laskomin na vás budou čekat na louce mezi pasoucími se ovcemi a skotským náhorním skotem. A to vše s výhledem na jarní rozkvetlé jabloňové sady či středověké hrady. Čtyřhodinový výlet s piknikem strojí pro 2 osoby 230 Euro.

www.schlosskutscher.at

 

Piknik na pramici na „Štýrském moři

Tento výlet v oblasti Aussee nabízí  návštěvníkům čtyřhvězdičkového hotelu Grundlsee nebo externím zájemcům okružní jízdu na pramici po tzv.  „Štýrském moři“. Při pikniku na typické štýrské pramici se můžou návštěvníci kochat největším přírodním jezerem ve Štýrsku. Tento výlet stojí 120 Euro pro 2 osoby.

www.seehotelgrundlsee.at

 

Piknik s delikatesami na zámku v Grazu

Hlavní město požitků v Rakousku, tak to je Graz. Návštěvníci zde najdou na jednom místě futuristickou architekturu vedle středověkých domů, exkluzivní obchody i pestrobarevné farmářské trhy. Zdejší zámek, zahrada Augarten, městský park nebo nábřeží Mury jsou jak dělané pro příjemný a jedinečný piknik. Zdejší piknikový koš je plný vybraných regionálních specialit a stojí 95 Euro pro 2 osoby. Piknikový koš je potřeba objednat alespoň 2 dny předem v Delikatessen Frankowitsch.

www.frankowitsch.at

Piknik před Freilichtmuseum Stübing - Foto: © Freilichtmuseum Stübing / Harry Schiffer
Piknik před Freilichtmuseum Stübing – Foto: © Freilichtmuseum Stübing / Harry Schiffer

3 báječné dovolenkové vouchery s piknikem

Piknik na jezeře Grüner See (v období: 1.5. – 31.10.2015)

V říjnu 2014 bylo jezero Grüner See vybráno v pořadu ORF ‘9 míst – 9 pokladů’ mezi nejkrásnější z těch méně známých míst v Rakousku. Jezeru dala jméno ledovcová voda, která se ve světle smaragdově leskne.  Od tání sněhu až do podzimu se této oblasti říká „Pod vodou“. Pěší i cyklisté zde najdou nádherná místa na piknik.

Nabídka „Výlet s piknikem kolem jezera Grüner See“ a „Na piknik na kole k jezeru Grüner See“ je součástí ubytování v Hotelu Landskron v dvoulůžkovém pokoji se snídaní na dvě noci. Pro hosty je připraven batoh plný laskomin, pikniková deka ve tvaru srdce, mapa (pro pěší i cyklisty), zážitkové menu v hotelové restauraci  „Pier 16“, stání pro kola a možnost využít saunového světa. To vše za 155 Euro na osobu.

www.hotel-landskron.at

 

Piknik na rozkvetlých vinicích a Jihoštýrské vinařské stezce

(v období: 21.3. – 21.9.2015)

Před 60 lety byla slavnostně otevřena Jihoštýrská vinařská stezka. V jubilejním roce této nejstarší vinařské stezky v Rakousku se nabízí návštěvníkům jaro v rozkvetlých vinicích, kterých jsou zde okolo stovky. Milovníkům vína se zde nabízí 130 kilometrová trasa již 60 let – nově se službou  GPS  Track.

Balíček „Piknik na rozkvetlých vinicích a Jihoštýrské vinařské stezce“ obsahuje 5 nocí se snídaní, informační materiály, štýrské pečené kuře a ochutnávku 5  druhů  vína. Stojí 232 Euro pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji ve vybraném vinařství.

www.suedsteirischeweinstrasse.at

 

Romantická vyjížďka na žebřiňáku s piknikem

(v období: 23.5. – 18.10.2015)

Dva nezapomenutelné dny nabízí dovolenkový balíček  „ECHTromantisch – Herzklopfen²“ v regionu Schladming Dachstein. Srdce se vám rozbuší při jízdě v žebřiňáku taženým traktorem na piknik, který nabídne regionální dobroty. A k tomu adrenalinová jízda na laně a návštěva Dobrodružného parku Gröbming. Tento balíček obsahuje: přenocování v romantickém pokoji se snídaní a aperitiv, večer na horské pastvině Gröbminger Alm a k tomu letní kartu Schladming-Dachstein. Tento balíček stojí od 199 Euro na osobu v hotelu podle vlastního výběru.

 www.schladming-dachstein.at

 

Veškeré informace o celkové nabídce  91 pikniků naleznete na

www.steiermark.com/fruehling

www.steiermarkdorf.at/de/angebote/fruehling

Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc

Štýrsko je víno, jídlo, překrásná krajina a přívětiví lidé

Rozhovor s panem Erichem Neuholdem, ředitelem centrály Steiermark Tourismus připravil David Binar.

Erich Neuhold
Erich Neuhold, ředitel centrály Steiermark Tourismus

Q: V Evropě je tolik nádherným míst. Proč by člověk měl jet na dovolenou zrovna do Štýrska?

A: Štýrsko má náramnou krajinnou rozmanitost, najdete tam vše od ledovce po víno. Máme ledovce na severu, máme území s termálními lázněmi, je tu město Štýrský Hradec a plodný jih země. To dělá ze Štýrska velmi atraktivní destinaci. Pokud jste sportovně založen, bude se vám možná více líbit alpský sever, pokud jste spíš požitkář, tak si asi užijete víc úrodného jihu. My máme všechno. Od ledovce k vínu se také jmenuje nová dálková pěší trasa, která bude otevřena v červnu a která povede od dachsteinského ledovce do štýrské vinné oblasti. Důležitý argument pro dovolenou ve Štýrsku je také vysoká úroveň ubytovacích zařízení i služeb, kvalita jídla a pití a výborný poměr cena/výkon. Naše nabídky jsou pro každou peněženku.

Q: Víno je tedy jednou z hlavních atrakcí Štýrska?

A: Je to kombinace vína, jídla, krajiny, nabízených aktivit a přívětivých lidí. Shodou okolností slaví Jihoštýrská vinná stezka letos své 60. jubileum. Je to 21 kilometrů dlouhá trasa vedoucí mezi vinicemi, smíšenými lesy, dýňovými poli a ovocnými sady. Okolo ní je asi stovka vinařství, jsou tam restaurace, hostince. Dlouhou tradici mají u nás pikniky, které si můžete nechat připravit z lokálních dobrot v biokvalitě. Je jich víc než devadesát druhů a vychutnat si je můžete jak na rozkvetlých loukách, ve vinicích včetně ochutnávky vín nebo na pramici uprostřed krásného jezera.

Q: V tom jezeře je možné se i vykoupat.

A: Pochopitelně. Voda obecně je důležité téma Štýrska. Nejen v mnoha termálních lázních, ale i ve zdejších jezerech. V těchto dnech například jsou média plná informací o jezeře Grüner See, které je napájeno z podzemních pramenů. Na jaře se jezero naplní a v zimě zase prakticky zmizí. Je velmi oblíbené mezi potápěči protože je čiré, okolní hory se v něm zrcadlí a barvy jsou takové zeleno-modré, až karibské. Navíc plavete třeba kolem laviček, které se používají v období, když jezero zmizí.

Q: Co má říct manželka svému muži, který rád pije pivo, aby ho přesvědčila jet na dovolenou do Štýrska?

A: (smích) Já bych jí doporučil říct mu: Miláčku, já sice vím jak rád máš pivo, ale co třeba dát si skleničku skvělého vína? Vím o jednom z nejkrásnějších vinařských regionů Evropy, kde je možné se výborně najíst a napít vína. Pokud jinak nedáš, mají tam i dobré pivo. Ale co kdybychom vyzkoušeli něco nového?

Labitschberg/Gamlitz Foto: © Steiermark Tourismus / Harry Schiffer
Labitschberg/Gamlitz Foto: © Steiermark Tourismus / Harry Schiffer

 

Od ledovce k vínu

Od června 2015 je otevřena dálková pěší trasa z dachsteinského ledovce až do štýrské vinné oblasti. 552 km dlouhá severní cesta bude po dokončení nejdelší pěší turistická trasa v celém Štýrsku.
Impozantní hory, nádherné přírodní parky, bohatá historie, horké termální prameny a regionální kulinářské speciality. Tohle všechno od června 2015 čeká v plné hojnosti na návštěvníky a poutníky ve Štýrsku. Nová dálková pěší trasa Od ledovce k vínu propojuje všechna štýrská nej – přírodu, kulturu, kuchyni. Trasa začíná na nejvyšším bodě – na Dachsteinském ledovci. Po první etapě – vedoucí věčným ledem ke Guttenberghausu – se trasa rozdvojuje a poutníci si mohou vybrat, jestli půjdou dále severní trasou – 552 km, 33 etap až do Bad Radkersburgu (nejdelší štýrská dálková pěší trasa) nebo jestli zvolí jižní trasu – 403 km, 23 etap vedoucí do Leibnitzu v jižním Štýrsku.  Obě trasy budou v průběhu času vybaveny informačními tabulemi a jednotným značením. Od konce května 2015 bude otevřena první část trasy – 3 etapy na Dachsteinském ledovci. Celá trasa  Od ledovce k vínu bude dokončena do podzimu 2016. Pro návštěvníky jsou zde připraveny výhodné balíčky – ubytování, transfery, převoz zavazadel.
Otevření dálkové pěší trasy

Koncem května bude na Dachsteinu slavnostně otevřena nová pěší trasa  Od ledovce k vínu a poutníci si budou moci projít první její část. Mezi Dachsteinským ledovcem a Bad Mitterndorfen v Ausseerland-Salzkammergut je připravena trasa o délce 40,6 km. První tři etapy od Dachsteinského ledovce k Guttenberghausu (7,2 km), od Guttenberghausu k Stoderzinken/Steiner-Hausu (12,3 km) a dále do Bad Mitterndofu (21,1 km)

Vinná stezka ve Štýrsku Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
Vinná stezka ve Štýrsku Foto: © Steiermark Tourismus / ikarus.cc
 Tip na výlet: Od ledovce k vínu (sezóna od 15. května do 20. října 2015)Balíček služeb: 4 přenocování se snídaní – v Ramsau am Dachstein, Bad Mitterndorfu, v Guttenberghausu a Steinerhausu, výjezd lanovkou na Dachstein, zpáteční cesta vlakem nebo autobusem.
Nabídka: 289 EUR za osobu ve dvoulůžkovém pokojí (prodloužení pobytu, polopenze, transfer zavazadel možný)Info a rezervace: www.steiermark-touristik.com

 

další informace www.steiermark.com/wandern