Připojili jsme se ke kampani Ježíškových vnoučat #damevytah.  a přispěli jsme na stavbu výtahu  v Domově seniorů v Krucemburku.

Celý výtěžek procházky šel ve prospěch #damevytah. Účastníci zaplatili 1000,- Kč. V ceně byla zahrnuta procházka s výkladem, projížďka lodí kolem Karlova mostu, dárky od společnosti Pražské Benátky a kniha 25 tajemství Prahy. Celá částka z výtěžku putovala ve prospěch Ježíškových vnoučat.

S účastníky komentované prohlídky Po stopách Juditina mostu  jsme se sešli se pod branou Malostranských mosteckých věží. Po krátkém výkladu o vzniku Juditna mostu a stavbě věží na Malé Straně jsme se vypravili na dvorek za knihkupectvím Klubu za starou Prahu, kde jsme v přilehlém domě spatřili románský reliéf, který zobrazuje události týkající se stavby prvního kamenného mostu v Praze. Překročili jsme Karlův most, kde jsme si pověděli legendy o lampičkách na domě U obrázku Panny Marie. Vysvětlili jsme si, proč Bruncvík stojí na pilíři Karlova mostu. Podívali jsme se na místo, kde bylo do Vltavy svrženo mrtvé tělo Jana Nepomuckého a ukázali si i kde bylo vyloveno.

David Černý autor knihy 25 tajemství Prahy uspořádal procházku po stopách Juditina mostu. Výtěžek ze vstupného pomohl v kampani Dáme výtah Ježíškových vnoučat

Došli jsme do Muzea Karlova mostu, kterým účastníky provedl kurátor muzea doktor Michal Cihla, který vysvětlil okolnosti vzniku Juditina mostu a rozdíly v technice stavby obou mostů – tedy Juditina ze století 12. a Karlova ze století 14. Podívali jsme se také na jediný stojící oblouku Juditina mostu, ocitli jsme se v jeho utajené mostecké věži a ukázali si kolejnice v dlažbě Juditina mostu, které vyjely povozy ve 12. a 13. století v jeho mostovce. Poté jsme sestoupili do tajemného středověkého podzemí, kde jsme se nalodili na patentní loď Plavuně společnosti Pražské Benátky, ze které jsme mohli spatřit monumentální most Karlův. Viděli jsme i sochu bradáče tedy starodávného vodočtu, který býval umístěn na Juditině mostě a který varoval Pražany před blížícími se povodněmi. Na závěr všichni účastníci dostali dary od společnosti Pražské Benátky a knihu 25 tajemství Prahy od průvodce výpravy Davida Černého.

Podívejte se na video, kde se konkrétně pomohlo.

Komentovaná procházka a projížďka lodí po stopách Juditina mostu s Davidem Černým z Miluju Prahu

Dědečkové a babičky v Krucemburku se bojí chodit po příkrých schodech dolů a pro některé z nich je to vzhledem ke zdravotnímu stavu i cesta poměrně nebezpečná. Proto vznikla tato kampaň, která chce umožnít stavbu výtahu v Domově seniorů v Krucemburku.

Desítky známých osobností a firem darovaly do tohoto projektu svůj čas.👍 Miluju Prahu, nakladatelství Grada, Muzeum Karlova mostu a společnost Pražské Benátky uspořádali v rámci tohoto projektu komentovanou procházku a projížďku lodí po stopách Juditina mostu spojenou s návštěvou muzea Karlova mostu s Davidem Černým z Miluju Prahu.

Podívejte se na reportáž Po stopách Juditina mostu.

  • Nová kniha Davida Černého 25 tajemství Prahy – objednávejte na eshopu
    Jediný dosud stojící oblouk Juditna mostu v tajemném podzemí pod klášterem křižovníků s červenou hvězdou
Plavbas pod obloukem Juditina mostu – Foto: Pražské Benátky

 

Celá částka vybraná za komentovanou procházku, projížďku a knihu putuje na projekt Dáme výtah, který zaštiťuje Český rozhlasJežíškova vnoučata. Vybírá se celkem 1 200 000 Kč na stavbu výtahu v Domě s pečovatelskou službou v Krucemburku. Pokud se v rámci akce Dáme výtah vybere vyšší částka, použijí se peníze na další přání z projektu Ježíškova vnoučata. Slevomat je partnerem projektu, z prodeje si žádné peníze nenechává. Děkujeme, že pomáháte s námi.