Dopravní podnik hl. m. Prahy se zapojí do oslav 25. výročí Sametové revoluce. Připomene veřejnosti, jak v „revolučních“ dnech fungovala veřejná hromadná doprava v metropoli. V pondělí 17. listopadu 2014 vyjede v úseku Nové Butovice – Florenc historická souprava metra typu 81-71, polepená významnými revolučními hesly a na Národní třídě bude přistavena dobová tramvaj.

Po 25 letech se 17. listopadu 2014 na pražské Národní třídě opět přeruší provoz tramvají. Tentokrát ovšem nikoliv z důvodu demonstrace studentů a jejich střetů s příslušníky tehdejšího SNB. DPP společně s organizátory akce „Festival Svobody“ v den výročí připomene cestujícím MHD okamžiky „revolučních“ dnů.

Grafika: DPP
Grafika: DPP

Přímo v ohnisku tehdejších protestů na Národní třídě vystaví DPP tramvaj, která byla v provozu i v roce 1989. Vůz bude vyzdoben revolučními hesly, která v tehdejší pohnuté době zaznívala z davů na náměstích a jsou pro pamětníky nezapomenutelná. Tramvaj také bude sloužit jako hudební stage Rádia Wave.

Stanice metra Muzeum polepená revolučními plakáty - Foto: archvi DPP
Stanice metra Muzeum polepená revolučními plakáty – Foto: DPP Jiří Tonar

DPP pro zájemce dále vypraví historickou soupravu metra typu 81-71, která vozila cestující i při probíhajících protestech proti komunistickému režimu. Souprava bude v provozu dle speciálního jízdního řádu v úseku metra B Nové Butovice – Florenc. Z vnější strany bude tato souprava polepena významnými hesly revoluce, uvnitř bude možné v rámečcích zhlédnout tematické vizuály s fotografiemi. Souprava bude projíždět také stanicí Národní třída, která byla v době revoluce centrem vzkazů a protirevolučních hesel a jejíž původní interiér kolem nástupišť zůstal i po nedávné rekonstrukci v téměř původní podobě.

Grafika: DPP
Grafika: DPP

„Události kolem 17. listopadu 1989 změnily životy všech obyvatel tehdejšího Československa. Osobně jsem velmi rád, že i DPP může pamětníkům nebo mladší generaci přiblížit atmosféru revolučních dnů,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP a dodal: „Důstojné konání oslavy výročí přelomové události českých dějin s sebou nese omezení provozu v místě prvotních protestů. Cestujícím se omlouváme za případné komplikace a věříme, že změny v tramvajové dopravě v tento významný den pochopí.“

Foto: DPP – Jiří Tonar
Foto: DPP – Jiří Tonar
Foto: DPP – Jiří Tonar
Foto: DPP – Jiří Tonar
Foto: DPP – Jiří Tonar
Foto: DPP – Jiří Tonar

Oslavy 25 let Sametové revoluce budou totiž spojeny s dopravním omezením v okolí Národní třídy.

 

Přehled dopravních opatření:

 

Od pondělí 17. listopadu 2014 (přibližně od 4.30 hodin) do úterý 18. listopadu 2014 (přibližně do 0.30 hodin) bude obousměrně přerušen provoz tramvají na Národní třídě.

 

Změny tras tramvajových linek

Linka č. 18 bude v úseku Národní divadlo – Albertov odkloněna přes Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí (na nábřeží) a Výtoň.

 

Linka č. 20 bude v úseku Malostranská – Lazarská odkloněna přes zastávky Staroměstská, Národní divadlo (na nábřeží), Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Karlovo náměstí.

 

Linka č. 22 bude v úseku Malostranská – Karlovo náměstí odkloněna přes zastávky Staroměstská, Národní divadlo (na nábřeží), Jiráskovo náměstí a Palackého náměstí.

 

Změněna bude také trasa nostalgické linky č. 91. Ta bude v úseku Malostranská – Lazarská odkloněna přes zastávky Staroměstská, Národní divadlo (na nábřeží), Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Karlovo náměstí.

 

Náhradní doprava nebude zavedena.