První letní večer jsme vysílali Pražské mystérium. Nebeský výjev při kterém zapadá při pohledu z Křižovnického náměstí sluníčko do míst, kde jsou uloženi čeští svatí, králové i královny. Jde o fascinující podívanou, při kterém slunce nejprve projde lucernou velké věže nad hrobem svatého Václava, poté menší gotickou vížkou na hrobem svatého Vojtěcha a zapadne do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta patrona katedrály, mostu i slunovratu. V sestřihu jsme použili záběry z dronu od společnosti SKYWORKER.  a reportáže ze spřáteleného projektu na youtubovém kanále Badatele.net.

Přenos vznikl s podporou Jindřišské věže a vysokou školou Newton College.

Přenosy, videa a články k Pražskému mystériu měly na facebooku dosah 419.539 lidí. Vidělo je téměř 100 tisíc lidí přesně 94.132.  Fanoušci na videa a články reagovali tzn. komentovali, lajkovali či sdíleli 5534 krát. 

Podívejte se na to nejlepší z živého vysílání Miluju Prahu.

Chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Kamenný (Karlův) most tedy Karel IV. nechal vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno slavné Pražské slunovratové mystérium, na které se v Praze trošku zapomnělo.

Základní kameny chrámu na Hradě, mostu v podhradí a mostecké obranné věže na Starém Městě byly položeny s jasným záměrem dát těmto městským dominantám kosmický řád. Proto Karlův most dnes stojí o několik desítek metrů proti proudu než jeho předchůdce Juditin most. Posunutím pražského mostu o desítky metrů stvořili stavitelé Pražské mystérium, které je možné pozorovat každý rok.

Na celé vysílání se můžete podívat tady:

V den letního slunovratu při západu slunce projde sluneční kotouč lucernou velké jižní chrámové věže. Na své dráze putuje dále do lucerny východní gotické věžičky, aby zapadl do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta, patrona chrámu a českého království. Ideální místo pro pozorování tohoto slunečního představení je pod Staroměstskou mosteckou věží nebo kdekoliv na Křižovnickém náměstí.

Pobořený Karlův most! Takhle to vypadalo, když ho strhla voda

Slunce prokreslí siluletu Hradu - Foto: David Černý

Slunce prokreslí siluletu Hradu – Foto: David Černý

Proč to všechno?

Ve středověku pohyby vesmírných těles zasahovaly do lidských životů daleko výrazněji. Jejich postavení sloužilo jako kalendář, hodiny. Umožňovaly lidem orientaci v čase. Při slunovratu má slunce vůči zemi jedinečné postavení a proto se tradičně využíval k orientaci staveb. Vzpomeňte na Stonehenge nebo třeba chrám Abú Simbel v Egyptě. Slunce zapadá na obzoru v nejzazší poloze a další dny se začíná zase vracet.

Jak se čte orloj?

Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná - Foto: David Černý

Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná – Foto: David Černý

Symbolika Pražského slunovratového mystéria

Symbolika pražského slunovratu má několik rovin. Vesmírné divadlo vyzdvihuje jméno Karla IV. Pocházel z rodu Lucemburků. Přičemž Lux znamená světlo a Burg je hrad tedy hrad světla .Západ  slunce do siluety Pražského hradu je jakýmsi podpisem vladaře Lucemburka.

Když promluví Zikmund…největší zvon království
Zapomenutá lanovka na Letnou

Slunce opouští západní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta

Slunce opouští východní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta – Foto: David Černý