Skoro na dosah od Karlova mostu stojí jeden z nejzajímavějších domů v Praze. Ukrývá hned několik tajemství a zažil několik zázraků. Zdobí ho pozoruhodný balkon, který je na milionech turistických fotografiích. Proč na balkonku domu U obrázku Panny Marie svítí věčné světýlko, proč připlul mariánský obraz se zednářskými znaky po vodě a proč je obraz orámován válečky z mandlu se dozvíte z reportáže, kterou jsem natočili společně s naším partnerským projektem badatele.net.
Kdy a kdo původní dům postavil, se neví. První zmínka o domě je z 8. února 1659, kdy dům koupil Jan Karel se ženou Dorotou. Mluví se v ní o velkém poškození domu z doby obléhání Prahy Švédy během třicetileté války.

Asi nejznámější detail domu je na zábradlí balkonku, kde je umístěna lucerna s věčným světýlkem. Podle legendy je světýlko duší dívky Petrušky, která se během svého života v tomto domě cítila osamocená a přála se spojit s hvězdou, ke které často ve svých představách promlouvala.

Hvězda dívenku na smrtelném lůžku ujistila, že na ni celý její život dohlížela a i po smrti ji ochrání. Duše Petrušky pak v podobě světýlka svítí v lucerničce dodnes.

Takto jsem na Miluju Prahu vysílali živě přímo z balkonku domu. Podívejte se.

Obraz Panny Marie, podle kterého dostal dům jméno, připlaval na Kampu po rozbouřené řece při velkých povodních v roce 1784. Z vody ho s nasazením života vylovil tehdejší majitel domu František Pelzl a umístil do výklenku nad balkonkem.

Obraz, který je osazen zednářskými značkami, lemují z obou stran válečky z mandlu. V domě až do dvacátého století byla prádelna. Jedné z pradlenek při neopatrnosti uvízly obě ruce mezi válci mandlu.

Děvče se začalo rychle modlit ke své patronce z obrazu a stal se zázrak. Válce mandlu se oddálily a dívka vytáhla ruce bez úhony ven. V legendě se dokonce praví, že volání společně s Bohorodičku vyslyšely i sochy svatých z Karlova mostu, které se v prádelně seběhly a pomohly zachránit pradlenčiny ruce.

U OBRÁZKU PANNY MARIE NA KAMPĚ . Nikdy bych si nepomyslel, že se kdy dostanu na balkon domu U obrázku Panny Marie na Kampě. Laskavostí pana Rudolfa Skřivana mi bylo dopřáno probádat tento dům od sklepa až po půdu, abych uviděl mnohé poklady. Na pavlači v domě čekají hnízda na vlaštovky a pan Skřivan doufá, že letos vyvedou mladé , neboť vloni tak neučinily.

V domě panuje klid, jako byste se ustřihli od kolotu a štěbetání turistů na Karlově mostě. V truhle na půdě leží kostra Maxmiliána Drápa. Však má filatelista stále své jméno na domovním zvonku. Zakopnete i o vesla loďky ševce pana Josefa Rouska zachránce tonoucích, který z řeky vytáhl desítky lidí. Šachová partie těch dvou je v podkroví nerozehrána.

Největší poklady domu jsou ale dva – totiž ohromné hnědé oči dcerušky pana Rudolf Skřivan. A nakonec, když odcházíte po Karlově mostě, otevře se okno a paní Skřivanová zavolá: „Děkujeme za návštěvu , zastavte se v létě, to je tady teprve krásně!“ Děkuji za pohostinství, Skřivanovi.


