Původní most na lanové dráze se vlivem špatného podloží pohyboval směrem ke stanici Újezd a mírně se nakláněl směrem ke Smíchovu. Kromě mostu se také opravilo osvětlení, odstávku podnik využil i k pravidelné revizi dráhy i vagónů, kde byly vyměněny podlahy a upraven vnější lak. Výluka lanové dráhy Petřín byla ojedinělá svou délkou a rozsahem oprav. Opravy lanové dráhy začaly loni v září. Fotografie pořídil Filip L. Skála. 

BANNERFINAL01

Lanovka na Petřín - Foto: Filip L. Skála
Lanovka na Petřín – Foto: Filip L. Skála

Po rekonstrukci mostu je počítáno se spuštěním lanovky v letním jízdním řádu, tedy v intervalu 10 minut. Doba jízdy jednoho spoje lanové dráhy na Petřín je 5 minut, včetně odbavení cestujících ve stanici Nebozízek. V případě většího zájmu cestujících Dopravní podnik standardně vypravuje jízdy nad rámec schváleného jízdního řádu. Těch bylo v loňském roce 632, v roce 2014 pak 1 152 a v roce 2013 celkem 754 mimořádných jízd.

Čtěte také: Zapomenutá lanovka na Letnou

Lanovka na Petřín - Foto: Filip L. Skála
Lanovka na Petřín – Foto: Filip L. Skála
Lanovka dopravuje Pražany a turisty na vrch Petřín už od roku 1891, kdy se v Praze konala Jubilejní výstava a byla postavena Petřínská rozhledna - (Foto: Karel Dobeš)
Lanovka dopravuje Pražany a turisty na vrch Petřín už od roku 1891, kdy se v Praze konala Jubilejní výstava a byla postavena Petřínská rozhledna – (Foto: Karel Dobeš)

Lanovka na Petřín dlouhá 510 metrů je v provozu od roku 1891, kdy jezdila s pohonem na vodní přepravu. Po odstávce související s první světovou válkou se na trasu vrátila v roce 1932, kdy už jezdila na elektřinu. Po ničivých sesuvech půdy v roce 1965 byla trať obnovena až o dvacet let později. Tehdy byla začleněna do systému MHD. Ročně přepraví kolem 1,9 milionu cestujících. Na trase se nacházejí tři zastávky, po kolejích jezdí dva vozy pocházející z roku 1985, které dosud fungují na původních (lehce upravených) podvozcích z roku 1932.

Petřínská lanovka - Foto: DPP Praha
Petřínská lanovka – Foto: DPP Praha
Lanovka na Petřín - Foto: Filip L. Skála
Lanovka na Petřín – Foto: Filip L. Skála