Superměsíc ozáří oblohu kolem 20. hodiny. Tento úkaz nastává tehdy, když je Měsíc v úplňku a v takzvaném perigeu,  tedy v místě, kdy je náš vesmírný souputník k Zemi nejblíže. Tato situace nastává přibližně každý 14. úplněk. 

Hurá do pražských ulic. Zkuste koloběžku! Rady, tipy, triky..

Fotku Měsíce poslal Jiří Sláma

Podle astronomů dnešní SUPERMĚSÍC bude na obloze velmi nápadný a bude to vůbec nejzajímavější úplněk tohoto roku.

Hurá do pražských ulic. Zkuste koloběžku! Rady, tipy, triky..

Zřejmě nejhezčí pozorování bude hned poté, kdy se nad východním obzorem Měsíc objeví. Měsíční kotouč se totiž poblíž obzoru často zbarvuje do červena a také se na své pouti oblohou potkává s pozemskými objekty. Tedy můžete fotografovat východ Měsíce třeba skrz stromy nebo mezi domy. Tato situace umožňuje krásné kompozice. Měsíc se bude jevit o 15 procent větší než obvykle a jeho jasnost bude intenzivnější o 30 až 40 procent.

UNIKÁTNÍ NÁVRHY: Jak by vypadalo metro, kdyby se stavělo před válkou

Krátce před desátou hodinou večerní můžeme na obloze vidět přelétat mezinárodní kosmickou stanici. Poletí jako jasný bod přesně na opačné straně, než je Měsíc. A během několika minut přeletí přes celou oblohu. Kromě toho už v noci z 12. na 13. srpna nastane maximum roje Perseid, takže při pozorování měsíčního úplňku uvidíme sem tam i nějakou Perseidu.“

Černobílá krása města nad Vltavou

 Podívejte se na video o superměsíci: