Do Prahy si přijel pro nejvyšší státní české vyznamenání Řád bílého lva sir Nicholas Winton. Panu Wintonovi je 105 let. Statečný muž organizoval v předvečer války v letech 1938 a 1939 v Československu přemístění československých převážně židovských dětí do Británie. Obstarával jim ze své úřadovny v pražském hotelu Šroubek veškeré formality pro jejich cesty vlakem na ostrovy. Byl ve spojení s lidmi v Británii, kteří zajistlili umístění děti v rodinách. Sir Nicholas Winton tak zachránil 669 dětí. Buďte vítán, sire Wintone. Úvodní foto pořídil v roce 2011 Eugen Kukla.

Nikdy se svým činem nepochlubil. Neřekl o své práci v Praze ani své ženě Gretě. Manželka ale nakonec na půdě jejich domu objevila dokumenty, které popisují, jak Winton pomohl stovkám dětí v předválečném Československu. Greta listiny předala historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Nicolase Wintona v roce 1988 s už dospělými zachráněnými dětmi ve studiu BBC. Ve studiu se pak odehrál jeden z nejdojemnějších momentů v televizní historii.

V šotu se říká:
Moderátorka: „A tady je seznam všech dětí. Toto je Věra Diamant. Našli jsme její jméno na tomto seznamu. Věra je tu dnes s námi a já můžu říci, že sedí vedle pana Nicolase Wintona.“
Věra Diamant: „Bylo to prostě tak úžasné, tak hrozně hrozně cituplné.“
Moderátorka: „Je tu ještě někdo, kdo vděčí za svůj život panu Nicholasi Wintonovi? Jestli to tak je, mohli byste, prosím, povstat?“