Pražská zoo zveřejnila na svém youtubovém kanále videa zachycující první dny pražského slůněte. Mládě je první slůně v osmdesátileté historii pražské zoo, které se zde narodilo a bylo i počato. Samice slona indického Janita přivedla v úterý 5. dubna na svět své první mládě.

První video zachycuje, kterak se malé slůně učí stát na nohou, které se mu ještě dosti pletou. Najít mléko od mámy mu jde ale velmi dobře.

Slonice Tamara, která do Zoo Praha přicestovala společně s Janitou v roce 2012 ze Srí Lanky, byla ráno 6. dubna po deváté hodině přivedena za Janitou a jejím mládětem do společných prostor.

„Tamara mládě očichala a to se od ní pokusilo napít mléka. Po jednom neúspěšném pokusu ale slůně v dalších snahách nepokračovalo. To je známka toho, že si dobře vtisklo svou matku,“ vysvětluje kurátor Pavel Brandl.

Obě slonice byly klidné, a tak je chovatelé nechali se slůnětem už po půl hodině samostatně ve společných prostorách. Tamara i Janita pak společně žraly, zatímco mládě postávalo mezi nimi. Seznámení tak proběhlo hladce. Uvedla pražská ZOO. 

Další den už se malý slon přestavil návštěvníkům zoo. Toto video natočila Alena Harnová.

Blížící se porod veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu,  jehož hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. „Na středu 6. dubna navíc připadal 640., tedy střední den březosti a díky všem těmto informacím byli chovatelé na celou událost dobře připraveni,” uvedla mluvčí zoo Zuzana Karlíková.

Vůbec první sloní mládě se v Praze narodilo před třemi lety. Slonice Donna ovšem tehdy do pražské zoo přišla už ve vysokém stadiu březosti. Porodila samici Situ, která je jako mládě stále velmi hravá. Loni v srpnu ji chovatelé poprvé od jejího narození přesvědčili ke vstupu na váhu, vážila 1134 kilogramů. V dospělosti sloni indičtí dosahují hmotnosti tří až pěti tun.

V pražské se narodil slon. Newborn elephant in Prague Zoo Na svět přišlo dnes krátce po třetí ráno, je to sameček a váží 104 kilogramů. Foto © Miroslav Bobek, Zoo Praha) #prague #newborn #praha #praga #elephant #zoo #zoopraha

Fotka zveřejněná uživatelem MilujuPrahu.cz (@miluju_prahu),

Malé slůně s maminkou Janitou a tetou Tamarou - Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha
Malé slůně s maminkou Janitou a tetou Tamarou – Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

První hodiny života jsou pro malé slůně náročné. Teď je potřeba si pořádně odpočinout. Foto: ZOO Praha
První hodiny života jsou pro malé slůně náročné. Teď je potřeba si pořádně odpočinout. Foto: ZOO Praha
Janita byla při porodu vzhledem ke své nezkušenosti uvázaná.Tento postup se záhy ukázal jako opodstatněný - zpočátku totiž mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok.
Janita byla při porodu vzhledem ke své nezkušenosti uvázaná.Tento postup se záhy ukázal jako opodstatněný – zpočátku totiž mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok.