Zdeněk Polej natočil video promocí našeho partnerského projektu NatocVideo.cz. Nazval ho Slupnu tě jak malinu a připsal: „Nevyhazujte staré pečivo! Udělejte si procházku a budete odměněni!“

Video: Na Vltavě už začaly labutí námluvy. Podívejte se…

Takže k některým fámám. Labutě se mohou krmit pečivem. Housky, rohlíky, chleba má být podle Českého svazu ochránců přírody staré a neslané. Pečiva by nemělo být moc. Chleba či rohlíky je nutné nejdříve nechat usušit a potom tvrdé rozmočíme ve vodě. Nerozmočené pečivo může labutím podráždit krk. Pečivo v žádném případě nesmí být plesnivé. Ptáci si pochutnají i na odřezkách masa a samozřejmě, když jim přinesete obiloviny či boby budou spokojení až na výsostech.

Když v Praze mrzne… Nádherné fotky Jany Ježkové

Určitě se vyvarujte zbytkům z kuchyně. V žádném případě labutím nedávejte kořeněná nebo zkažená jídla! Ptákům může vážně uškodit žluklý tuk nebo tukové pečivo.

Když ještě stál stadion Slávie na Letné…

Nejvhodnější je pro labutě ječmen, pšenice a když seženete něco zeleného (tráva, vodní rostliny, pažitka), tak to bude jen dobře.

Když na Karlův most napadne první sníh

V přírodě pak labutě konzumuji kromě velké části rostlinné stravy též různé vodní plže a mlže.

Nehoda popelářů: „Ještě můžeš, ještě můžeš. No a už ne…“

Říká se, že by se labutě neměly krmit na stojatých vodách, aby si nezvykly na přísun potravy a nepřimrzly. Není to tak úplně pravda. Pokud nemají ptáci dostatek potravy odletí z rybníka na své zimoviště, což je většinou nějaká větší řeka.  (Berounka, Vltava, Otava). Pokud je lide krmí i během zimy, tak se labutě k přestěhování moc nemají. Když jsou ptáci zdraví a voda začne zamrzat odletí nakonec sami.  Zůstanou jen slabší jedinci, kteří mají většinou nějaké vnitřní parazity a potřebují odčervit (přípravek na předpis od veterináře). K ledu přimrznou opravdu zřídkakdy. Musí být opravdu veliké mrazy trvající několik dní a i tak se to stává jen náhodně.

Ožral se jak jetel a stoupnul si do hokejové brány. Video dobývá svět