Na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu má vyrůst nová stavba v podobě zlatého vejce, která by mohla pojmout velkolepé dílo Alfonse Muchy Slovanskou epopej. Autorem studie je architekt Petr Malinský.

Pohled z Revoluční ulice – vizualizace Městská část Praha 1

„Chceme tímto krokem dát veřejnosti podnět k široké a seriózní debatě, která by vyústila v důstojné naplnění odkazu Alfonse Muchy. Zároveň nabízíme svoji představu o podobě a umístění budovy určené pro Slovanskou epopej,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, podle kterého by vznik originálního pavilonu navíc napravil tu skutečnost, že kromě Tančícího domu nevznikla v Praze po roce 1989 žádná zajímavá architektura.

Pohled z nábřeží Edvarda Beneše – vizualizace Městská část Praha 1
Pohled z nábřeří kapitána Jaroše – vizualizace Městská část Praha 1

Autor studie, architekt Petr Malinský se inspiroval slovanskou mytologií, Sluncem a zářícími objekty, ale i obdobnými stavbami po celém světě, nesoucími tzv. Fullerovu kopuli. „Naším cílem bylo vytvořit dynamickou stavbu, která se vznáší nad zemí i Vltavou a navazuje na slovanskou mytologii o vzniku světa,“ popsal Petr Malinský, který navrhl válcovou stavbu s pláštěm ze skleněných panelů.

Zlatá barva symbolizuje slunce a nebesa, odkazuje k secesi, tvoří zlatou obálku pro mimořádný malířský celek, který ve svých útrobách chrání a téměř posvátným způsobem prezentuje návštěvníkům. – vizualizace Městská část Praha 1

Vnitřek hlavní části pavilonu tvoří velký černý kruhový prostor, který by byl pro potřeby umístění velkých Muchových pláten rozdělen na „třináctistěn“. Petr Malinský podle svých slov vytvořil vnitřní podobu pavilonu jako poctu českému malíři a autoru Maroldova panoramatu Bitvy u Lipan Luďku Maroldovi.

Úkolem objemové studie je ověření možnosti využití pozemku pro umístění PAVIL ONU SLOVANSKÉ EPOPEJE ALFONSE MUCHY – vizualizace Městská část Prahy 1

Důležitou součástí pavilonu je jeho podzemí, které nabízí velký prostor pro administrativní zázemí, dílnu, knihovnu, kavárnu, multimediální místnost a další kulturní a výstavní aktivity.

Návrh stavby – vizualizace Městská část Praha 1

Projekt pavilonu Slovanské epopeje, jehož stavba by měla stát necelých 200 milionů korun, je součástí plánované revitalizace Revoluční ulice, jejíž současná podoba je poznamenána tím, že veškerý turistický ruch končí na náměstí Republiky a návštěvníci – turisté i Pražané – nemají důvod pokračovat dál. „Naším cílem je vytvořit z Revoluční ulice třídu městského významu, do které by lidé rádi zašli a zároveň by cítili, že je tato lokalita vlídně přijímá,“ uvedl místopředseda Hospodářské komory Praha 1 Filip Dvořák. Ten v této souvislosti představil „Alianci Revoluční“, kterou tvoří podnikatelé a majitelé nemovitostí z Revoluční ulice, prosazující její zatraktivnění, a to v úzké spolupráci s radnicí Prahy 1 i vedením hlavního města.

Zlaté vejce by mělo být místem, kde by mohla být vystavena Slovasnká epopej – vizualizace Městská část Praha 1

Městská část Praha 1 a Hospodářská komora Praha 1 jsou tedy připraveny k diskusi nad návrhem pavilonu Slovanské epopeje. Zároveň jsou připraveny i na to, že veřejnost i vedení hlavního města sice projekt ocení, ale Muchova plátna budou nakonec umístěna jinde. „Náš projekt nevznikl ve smyslu ´buď Slovanská epopej, nebo nic´. I kdyby tedy došlo k tomu, že nebude vůle využít pavilon pro tento významný výtvarný soubor, budeme určitě pokračovat s cílem vytvořit na konci Revoluční ulice reprezentativní kulturní centrum,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Zdroj: Městská část Praha 1