Ještě v devadesátých letech se v automatu paláce Koruna na roku Václavského náměstí a Příkopů denně najedlo 10 tisíc lidí. V legendárním bufetu se prodalo 5 tisíc chlebíčků ve 13 druzích, 400 kilogramů lahůdkových salátů, 4 tisíce dortíků a 7000 kusů pečiva. Automat Koruna nabízel 23 druhů hlavních jídel, teplé i studené uzeniny, grilovaná kuřata, saláty. Každý den se vytočilo 1800 litrů piva.

kalendarbannerchalabala

Prodejní plocha velkobufetu  zabírala impozantních 790 metrů čtverečních a pracovalo na ní 240 zaměstnanců.

Nezaměnitelná byla původní podoba bufetu. Autorem návrhu interiéru byl architekt Ladislav Machoň, který měl k domu osobní vztah, neboť ve věži paláce měl svůj ateliér. Podoba automatu zaujala i ve světě a tak architekt relizoval repliku automatu Koruna i na slovutné Oxford Street v Londýně.

Každý den se v Koruně vytočilo 1800 litrů piva.
Každý den se v Koruně vytočilo 1800 litrů piva.

V roce 1948 byl automat znárodněn, stal se z ní bufet čtvrté cenové kategorie a původní  Machoňův interiér z chromové oceli a stěn složených béžových desek se nezachoval.

Otevírací hodiny byly 7-22 hodin, v sobotu se zavíralo v 19 a v neděli v 18 hodin.

V útrobách velkobufetu se prodávaly vepřenky a jahodové koktejly
V útrobách velkobufetu se prodávaly vepřenky a jahodové koktejly

Největší tržby byly samozřejmě vždy před svátky. Na MDŽ v roce 1982 se prodalo 630 tisíc sladkostí. Na Vánoce šly na odbyt jablkové záviny, vánočky, pečivo, obložené mísy, které stály od 10 do 25 Kč a samozřejmě stejně jako po celý rok chlebíčky a šunkové závity. Na Vánoce 1960 se prodlo 520 kilogramů vánočního pečiva, 100 kilogramů vanilkových rohlíčků, 80 kilo sněhových labutí, 150 kilo kokosek a 3300 figurek z marcipánu.

Útroby velkobufetu
Útroby velkobufetu

Kapitolou samu pro sebe byli místní somráci. Pokud jste byli neopatrní, nechali stát svou polévku na bufetovém stolu a šli si třeba pro lžíci, mohlo se vám snadno stát, že po návratu u vaší polévky stál se lžíci někdo jiný, který vás odbyl slovy: “Najdi si jinou polívku”. Slavná otázka “Pán už nebude?” byla také často k slyšení v Koruně

Samotný název Automat Koruna vznikl hned při otevření. Atrakcí restaurace byl vůbec první automat na jídlo, který fungoval stejně jako obdobné automaty dnes. Vhodili jste požadovaný obnos a automat vám vydal chlebíček, připravil kávu či natočil sodovku. První automat na jídlo rychle získával na věhlasu.

Automat Koruna v časech největší slávy
Automat Koruna v časech největší slávy

Automat Koruna byl také na tehdejší poměry hojně propagován. Nad jeho vchodem dokonce visela neonová svítící reklama od grafika Ladislava Sutnara.

Nad vchodem do Koruny  visela v třicátých letech  neonová svítící reklama od grafika Ladislava Sutnara
Nad vchodem do Koruny visela v třicátých letech neonová svítící reklama od grafika Ladislava Sutnara

Palác Koruna stojí na místě tří bývalých domů U Špinků, U Řemenářů a U Subitánů, jejichž historie sahala až do samých počátků Nového města.

Dům U Spinků
Dům U Spinků, který stál na míst dnešního Paláce Koruna. Nacházela se v něm oblíbené Café Wien

Recept na proslavený koktejl z Automatu Koruna

1. Připravte si 2 dl plnotučného mléka, 10 jahod (dá se použít i jahodový džem) a kopeček vanilkové zmrzliny.

Jahody, mléko i zmrzlinu rozmixujte a nalijte do skleničky. Nápoj můžete ozdobit mátou.!

Dobrou chuť!