V tomto seriálu budeme dávat tipy na výlety po Praze. Zajímají nás i tipy od vás, kam byste doporučili ostatním Pražanům, aby se vydali. Zkuste začít – je to jednoduché. Vyfoťte místo, kam doporučujete pražskou vycházku. Může jít o místo notoricky známé, ale i takové, o kterém moc Pražanů natož návštěvníků Prahy neví. Přidejte k fotkám text, který by měl obsahovat název místa, proč bychom se na něj měli vypravit, kde místo je, nějakou zajímavost, vybavení (restaurace, hřiště, rybník) atp a pošlete nám vše na mail milujup@gmail.com. My Vaše fotky a text zpracujeme do článku a vystavíme na Miluju Prahu.

BANNERFINAL01

V dnešním díle jsme se vypravili na procházku malebným údolím Divoké Šárky. Naše putování započneme na tramvajové točně Divoká Šárka a postupně projdeme kolem vodní nádrže Džbán, přírodního koupaliště U Veselíka a následně podél Šáreckého potoka až do osady Jenerálka.

Konečná stanice: Divoká Šárka – to je však teprve začátek

Nejznámější a nejvyužívanější vstup do Divoké Šárky začíná jen pár metrů od stejnojmenné konečné stanice tramvají č. 5 a 26. Kousek od točny tramvají se nachází také autobusová stanice, na které staví většina autobusů směřujících z Dejvic směrem k letišti. Při výstupu z tramvaje i autobusu nelze přehlédnout budovu řetězce rychlého občerstvení McDonald’s. Právě kolem ní vede malá silnička, která se postupně noří do údolí Divoké Šárky.

Silnice se obtáčí kolem restaurace McDonald's a postupně se noří do údolí Divoké Šárky - Foto: Martin Dobrovodský
Silnice se obtáčí kolem restaurace McDonald’s a postupně se noří do údolí Divoké Šárky. Cedule upozorňuje návštěvníky, že se nacházejí v pěší zóně přírodního parku. – Foto: Martin Dobrovodský
Pouhých několik metrů od rušné Evropské ulice se nachází skaliska, tolik typická pro celou oblast Divoké Šárky - Foto: Martin Dobrovodský
Jen několik metrů od Evropské ulice se nachází skaliska, typická pro celou oblast Divoké Šárky. – Foto: Martin Dobrovodský
Celé údolí Divoké Šárky je protkané sítí dobře značených cyklostezek. - Foto: Martin Dobrovodský
Celé údolí Divoké Šárky je protkané sítí dobře značených cyklostezek. – Foto: Martin Dobrovodský

Vodní dílo Džbán

První významnější zastávkou je hráz vodní nádrže Džbán, která však dnes působí poměrně smutným a zanedbaným dojmem.

Informační cedule vodní nádrže Džbán. - Foto: Martin Dobrovodský
Informační cedule vodní nádrže Džbán. – Foto: Martin Dobrovodský

Vodní nádrž Džbán byla vybudována na Šáreckém potoce a dokončena v roce 1968. S délkou 0,8 km se jedná o druhé největší přírodní koupaliště v Praze po Hostivařské přehradě. Přehrada má rozlohu 18 hektarů. Její maximální hloubka je 7,5 m a objem nádrže je 0,443 milionu m³.

Vodní nádrž Džbán. - Foto: Martin Dobrovodský
Vodní nádrž Džbán. – Foto: Martin Dobrovodský

Dnes slouží vodní nádrž především ke koupání a rybaření. Pryč jsou bohužel slavné časy, kdy se na místním koupališti scházela celá Praha. Veškeré zázemí koupaliště je opuštěné a v dezolátním stavu. Můžeme jen doufat, že se časem dočkáme revitaliazce tohoto krásného výletního místa do jeho původní podoby.

Přehrada vodní nádrže Džbán. V pozadí skaliska Divoké Šárky. - Foto: Martin Dobrovodský
Přehrada vodní nádrže Džbán. V pozadí skaliska Divoké Šárky. – Foto: Martin Dobrovodský

Cesta údolím skal

Z vodní nádrže Džbán vytéká malý potůček, podél kterého pokračuje turistická asfaltová cesta. Vydáme-li se po ní hlouběji do údolí Divoké Šárky, ocitneme se najednou mezi vysokými skalisky a mladými javorovými lesy.

Skalnaté údolí Divoké Šárky. - Foto: Martin Dobrovodský
Skalnaté údolí Divoké Šárky. – Foto: Martin Dobrovodský
Šárecký potok, který vytéká z vodní nádrže Džbán. - Foto: Martin Dobrovodský
Šárecký potok, který vytéká z vodní nádrže Džbán. – Foto: Martin Dobrovodský
Pomníček horolezců, kteří se už z Divoké Šárky nikdy nevrátili. - Foto: Martin Dobrovodský
Pomníček horolezců, kteří se už z Divoké Šárky nikdy nevrátili. – Foto: Martin Dobrovodský
I v údolí Divoké Šárky se stkáme s klasickým turistickým značením. Hlavní cesta vede po červené. - Foto: Martin Dobrovodský
I v údolí Divoké Šárky se setkáme s klasickým turistickým značením. Hlavní cesta vede po červené. – Foto: Martin Dobrovodský

Koupaliště U Veselíka 

Po opuštění skal se rázem ocitneme v jiném světě. Otevře se před námi dlouhý palouk, na jehož konci se nachází nádherné přírodní koupaliště U Veselíka. Je až k neuvěření, že se jen několik set metrů od Evropské třídy, jedné z nejrušnějších a nejfrekventovnanějších ulic v Praze, nachází takovéto malebné a klidné místo.

Cesta k přírodnímu koupališti U Veselíka. - Foto: Martin Dobrovodský
Cesta k přírodnímu koupališti U Veselíka. – Foto: Martin Dobrovodský
Sezóna zahájena! Koupaliště U Veselíka. - Foto: Martin Dobrovodský
Sezóna zahájena! Koupaliště U Veselíka. – Foto: Martin Dobrovodský

Koupaliště se v Divoké Šárce nacházelo už za první republiky. Po revoluci ho dostala zpět rodina Veselíků, která tak úspěšně pokračuje v dlouholeté rodinné tradici. Koupaliště je známé především pro svou velmi studenou vodu, která pochází právě ze Šáreckého potoka. I v nejparnějším létě má voda pouze kolem 18 stupňů. Na koupališti se nacházejí dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště s max hloubkou 0.5m, menší tobogán, houpačky, skluzavky, trampolínu a pro děti prolejzačky.

Vstup do koupaliště. - Foto: Martin Dobrovodský
Vstup do koupaliště. – Foto: Martin Dobrovodský
Koupaliště fungovalo v Divoké Šárce už za první republiky. - Foto: Martin Dobrovodský
Koupaliště fungovalo v Divoké Šárce už za první republiky. – Foto: Martin Dobrovodský

Pod Dívčím skokem

Jen několik metrů za koupalištěm U Veselíka se nachází nejvyšší vrchol Divoké Šárky – mýtický vrch s názvem Dívčí skok.

Dívčí skok - Foto: Martin Dobrovodský
Dívčí skok – Foto: Martin Dobrovodský

Téměř 2/3 masívu dívčího skoku tvoří stupňovitá a zarostlá předskalí. Nad nimi se zvedá rozložitá vrcholová pyramida, která tvoří přirozenou dominantu Divoké Šárky, zvanou též Koruna Šárky. K tomuto útvaru se vztahuje tragický závěr pověsti o proradné Šárce a důvěřivém Ctiradovi. Po smrti Ctirada prý výčitkami soužená Šárka ukončila svůj život skokem z vrchu. Pod vrchem se nalézá usedlost pocházející z konce 16. století, která byla přestavěna na mlýn a koncem 19. století byla v objektu zřízena výletní restaurace Dívčí skok.

Restaurace Dívčí skok nabízí turistům možnost občerstvit se na jejich další cestě Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Restaurace Dívčí skok nabízí turistům možnost občerstvit se na jejich další cestě Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský

Šáreckým údolím do osady Jenerálka

Za Dívčím skokem pokračuje cesta Šáreckým údolím, která i nadále vede podél Šáreckého potoka.

Cesta Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Cesta Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Zrekonstruované stavení v Šáreckém údolí. - Foto: Martin Dobrovodský
Zrekonstruované stavení v Šáreckém údolí. – Foto: Martin Dobrovodský
Cestou Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Cestou Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Cestou Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Cestou Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský

Po několika set metrech se cesta Šáreckým údolím rozděluje. Pokračovat lze asfaltovou cestou do Vokovic a Veleslavína a dostat se tak na metro linky A. My jsme se rozhodli vydat udržovanou lesní cestou směrem k Jenerálce.

Lesní cesta Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Lesní cesta Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Lesní cesta Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Lesní cesta Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Cesta Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Cesta Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Cesta Šáreckým údolím. - Foto: Martin Dobrovodský
Cesta Šáreckým údolím. – Foto: Martin Dobrovodský
Závěrečná část cesty a příchod do osady Jenerálka. - Foto: Martin Dobrovodský
Závěrečná část cesty a příchod do osady Jenerálka. – Foto: Martin Dobrovodský

Osada Jenerálka

Cílem naší cesty se stala osada Jenerálka, která patří k místům s nejstarším osídlením na území Prahy. Jde o největší a nejslavnější pražskou paleolitickou lokalitu. Podle nálezů z mladšího paleolitu zde bylo dlouhodobě užívané sídliště „lovců mamutů“.

Domimantou celé osady je Zámek Jenerálka. Ten byl ještě v 18. století pouhým hospodářským dvorem. Díky neobarokní přestavbě však tento objekt získal zámecký ráz. Název pochází od slova generál s ohledem na to, že v zámku ve 2. polovině 18. století údajně sídlila část rakouského generálního štábu.

Hospodářský dvůr a zámek Jenerálka. - Foto: Martin Dobrovodský
Hospodářský dvůr a zámek Jenerálka. – Foto: Martin Dobrovodský

Jenerálka může, ale také nemusí být cílem cesty Šáreckým udolím. Osadou projíždí pravidelná autobusová linka, kterou se lze během několika minut dostat na zastávku metra linky A Bořislavka. Pěšky lze však Šáreckým údolím pokračovat ještě několik kilometrů dál až do Lysolají a ke břehu Vltavy, do které se nakonec vlévá i náš sledovaný Šárecký potok.


Máte také tip na zajímavý výlet v Praze? Pošlete nám fotky, přidejte k nim text, který by měl obsahovat název místa, proč bychom se na něj měli vypravit, kde místo je, nějakou zajímavost, vybavení (restaurace, hřiště, rybník) atp a pošlete nám vše na mail milujup@gmail.com. My Vaše fotky a text zpracujeme do článku a vystavíme na Miluju Prahu.