Pražské vodovody a kanalizace vydaly varování, že voda v Dejvicích není pitná. Společnost zahájila kontrolu vody. Oblast je prozatímně zásobována vodou z cisteren. Opatření se týká 32 tisíc lidí. Vodu nepijte v lokalitě vymezenou těmito ulicemi. Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstí Pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.  

Mapa oblasti, kde není pitná voda. Mapa: praha6.cz
Mapa oblasti, kde není pitná voda. Mapa: praha6.cz

Pražská záchranná služba podle Mluvčí Pražské záchranné služby Jiřina Ernestová pro idnes.cz řekla, že záchranka od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu.

Radnice Prahy 6 na svém facebookovém profilu píše, že závadná voda se může vyskytovat i mimo zmíněnou oblast: “Další informace k situaci ohledně problému s pitnou vodou jsou takové, že bohužel zatím není známo, kde přesně kromě Dejvic se závadná voda vyskytuje, další případy jsou totiž hlášeny i z Veleslavína a Břevnova. Radnice Prahy 6 prosí o trpělivost, provádí se urychlené rozbory, PVK zásobuje postižené oblasti pitnou vodou. Krizový štáb P 6 je v pohotovosti. Prosíme, pokud jste zaznamenali další výskyt zdravotních potíží obracejte se na pana starostu prostřednictvím mailu: starosta@praha6.cz nebo PVK, či Hygienickou stanici.”

Laboratorní testy určili, že vodu kontaminovali koliformní bakterie, které se běžně vyskytují v lidském organismu. Pokud se bakterie vyskytnou ve větším množství mohou způsobit zažívací obtíže, jako je průjem, zvracení nebo zvýšená teplota.

Nečistoty se do vodovodu dostaly zřejmě přes slepou přípojku, která nebyla ani zanesena v mapách a vodohospodáři o ní nevěděli. Řekl to ředitel PVK Mrkos v České televizi.

 

Pražské vodovody a kanalizace začaly proplachovat vodovodní sítě a takzvanou hygienizací.

 

Výsledky kontroly kvality pitné vody budou zveřejněny v pondělí.

Prohlášení Pražských vodovodů a kanalizací najdete zde.