Vrch Vítkov je doslovkoa prošpiván tunely. Ve starém železničním dnes vede cyklostezka. V novém železničním uhánějí po Novém spojení vlaky z Hlaváku na Libeň a Holešovice. A úplně dole a napříč je tunel pro pěší a cyklisty, který z Thámovy ulice propojuje Karlín s žižkovským Tachovským náměstím. Pro znalce místopisu podle hospod spojuje karlínskou hospodu U tunelu s žižkovskou palírnou U slovanské lípy.

Tajemný úkryt na pražské Folimance ukázal svá tajemství
Foto: Daniela Jirků
Karlínský tunel pro pěší. Po levé straně jsou místnosti určené pro odkládání mrtvol. Dveře po pravé straně jsou určené pro živé. Foto: Daniela Jirků

kalendarbannerchalabala

Tunel měl mít podle původního projektu paralelního souseda, kterým měla projíždět i auta. V Karlíně měl tento druhý tubus ústit do Šaldovy ulice. Sice se říká, že se i tento tunel začal stavět a kdesi pod Vítkovem by mělo být vyraženo několik metrů tunelu, ale nikdy to nebylo prokázáno. Tunel měří 303 metrů, jeho šířka se pohybuje mezi 4,4 a 4,8 metry. Je blízký příbuzný slavnějšího Letenského tunelu, který vede pod Letnou od Štefánikova mostu.

Podívejte se do útrob atomového krytu, do kterého se vchází z Karlínského tunelu pro pěší.

Tunel byl otevřen v roce 1951 a definitivně byl dokončen o dva roky později. Zajímavé také je, že mezi tímto tunelem a tubusem Nového spojení je jen 6 metrů horniny.

Daniela k fotce připasala: Na fotce si můžete všimnout, že v Praze řádí strašidla :))))) Foto: Daniela Jirků
Daniela k fotce připasala: Na fotce si můžete všimnout, že v Praze řádí strašidla :))))) Foto: Daniela Jirků
16 pater pod pražským Strahovem

Jaderný kryt pod Vítkovem
Ale pozor! Celý tunel byl konstruován i jako jaderný kryt. Počítalo se s tím, že bude možné celý prostor z obou stran uzavřít neprodyšnými vraty. Tunel by se tak změnil v kryt pro 1300 lidí. U tunelu jsou dokonce patrné připravené zárubně. Vraty ale nikdy osazeny nebyly.

Když vstoupil most do Nuslí. Unikátní fotky ze stavby

Jenže kryt v útrobech tunelu opravdu je. Když jdete z karlínské strany, po levé straně jsou dveře, za kterým jsou prostory připravené jako odkladiště mrtvol, vlastně takové márnice. Na pravé straně tunelu je už vchod do samotného krytu. Druhé dveře od Karlína jsou ty, kterými se vchází do krytu. Za prostými dveřmi zajištěnými obyčejnou fabkou jsou silné kovové dveře chránící kryt. Skrz malou místnost se dostanete do krytu, který leží až 30 metrů pod zemí vrchu Vítkov. Dál je celá řada místností technického zázemí i určených pro přežití. Najdete zde sprchy, záchody.

Procházka tunelem: 

Celý objekt jsou vlastně dva nezávislé kryty. Mají vlastní zásobárnu vody, přívod vzduchu, napájení elektřinou i izolací. Vše je projektováno tak, aby bylo možno v krytu přežít 72 hodin. V případě možného ohrožení je kryt napojen na sklad humanitární pomoc, kde jsou lůžka, židle, potraviny, voda, základní léky nebo i například dětské pleny. Kryt je dodnes připraven přijmout v případě jaderné války obyvatele Prahy.

Útroby atomové krytu pod Vítkovem - Foto: MHMP
Útroby atomové krytu pod Vítkovem – Foto: MHMP