Text: Petra Vostatková

Psal se rok 1998, brzké nedělní ráno..desetitisíce fanoušků u televizních obrazovek..nervy na dranc! Taková byla atmosféra tehdejšího Česka při sledování rozhodujícího zápasu o zlatou medaili na zimních olympijských hrách v zimním hokeji.. Rusy jsme porazili 1:0!

Na zimní stadion v Naganu nás zavedl divácký reportér Richard Brož. „Byl jsem na 14dní v oblasti Nagana lyžovat. Jakožto velký hokejový fanda jsem se tam chtěl podívat. Ani náhodou mě nenapadlo, že se dostanu až dovnitř, kde jsme přepsali dejiny českého hokeje.“ vysvětluje Richard.

Foto: Richard Brož - NatocVideo.cz
Foto: Richard Brož – NatocVideo.cz

Jak to na místě vypadá?

„Zvenku vypadal stadion dost opuštěný, odpadávající dlaždice a všude zábrany na vjezdech pro auta. Našel jsem dveře, kde bylo vidět uvnitř světlo v nějakém kumbále a nikdo nikde. Po 10ti minutách přišel pán na cigaretu a řikám mu, že jsem z Čech a český tým tady vyhrál zlato. Nerozuměl, smál se. Jeho nadřízený mě pochopil a zavedl mě do vedlejsi budovy do kanceláře security.“

Jak jste se dostal na plochu?

„Předal info nadřízenému a ten od stolu zakřičel „Eeee, čeko. Hockey, gold medail“ Zavedl mě dovnitř. Hned za dveřmi visela bronzová plaketa, kde jsou jména všech našich hrdinů. Nakonec mě vzal i na plochu.“

Na stadionu je zlatá cedulka se jmény vítězů olypijského turnaje v Naganu 98 - Foto: Richard Brož - NatocVideo.cz
Na stadionu je zlatá cedulka se jmény vítězů olypijského turnaje v Naganu 98 – Foto: Richard Brož – NatocVideo.cz

Jak jste to prožíval?

„Husí kůže mi naběhla hned, jak se otevřely dveře. Tady se to všechno stalo a já po 17 letech jsem na místě! Stadion mě překvapil. Je dost malý, pro 5000 návštěvníků. Pod stropem visí olympijske kruhy.“ popsal své pocity reportér Richard.

Máte také zajímavé video ze zahraničí? Video nám pošlete i vy přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Jak „Nagano“ prožíval český národ

Tenkrát se začala psát nová historie zimního hokeje v Česku. I tak malá země jako je ta naše, dokázala porazit velmoc jako Rusko. Pro někoho sportovní výsledek, pro mnohé zadostiučinění. Zkrátka hokej tenkrát získal úplně jiný rozměr. Tohle vítězství jakoby náš národ ztmelilo.

Ulice zažily neskutečné veselí nezvyklých rozměrů pro naši zemi. Slavilo se snad všude. Hokejoví reprezentanti se stali hrdiny pro náš národ, včetně trénérské jedničky Ivana Hlinky.

Připomeňme si zápas s Ruskem

Rozhodující utkání se odehrálo na stadionu The Big Hat v Japonském Naganu. Tehdejší týmy bojující na tehdejších OH byly posíleny i hráči z NHL, soutěž byla po dobu her v severní Americe pozastavena.

V prvních dvou třetinách gól nepadl, zápas vyvrcholil až ve třetí třetině. Češi vyhráli vhazování a padl vítězný gól Petra Svobody. Po dobu tří následujícíh let český národ oslavoval vítězství české reporezentce na Mistrovství světa v ledním hokeji.

zdroj foto: www.i60.cz