Po roce se návštěvníkům opět otevírá atypický prostor střechy paláce Lucerna. Projekt s názvem Louka nad Lucernou má tentokrát za cíl vdechnout prostorám střechy typický venkovský ráz. Návštěvníci se tak budou moci projít po umělé trávě, nakrmit slepice, kozy i králíky, prohlédnout si ptacvo ve voliéře, přivonět si k lučnímu kvítí nebo si poslechnout dvacetiminutová klavírní intermezza.

Zdroj: TZ Louka nad Lucernou

Za postupnou rekonstrukcí střechy Lucerny stojí pražský kavárník Ondřej Kobza, jehož inspirovaly obdobné projekty v zahraničí: „Inspirací pro zatravnění střechy Lucerny byly mimo jiné i zahraniční zákony, které ve vyspělých zemích, například ve Francii, fungují. Každá nová budova tam musí mít na střeše zahradu či solární panely. Nově ‚zazelenalá‘ místa tak odpovídají na stále se zvyšující počet ploch, která zabírají auta. A to je mi vícenež sympatické.

Zdroj: TZ Louka nad Lucernou

Louka nad Lucernou bude veřejnosti otevřena denně až do 11. září a to vždy od 12:00 – 20:00 hodin.

Vzhledem k tomu, že nemá svého investora, je součástí prohlídky střešní louky i vstupné. Konkrétně 200 Kč pro dospělé a 150 Kč pro studenty a seniory, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Na  Louku nad Lucernou se návštěvníci dostanou pomocí schodiště čí páternosteru, který je v podstatě již historickou reálií, vertikální spojnicí tepajícího města a tisícovky metrů měkké trávy. Vstup do výtahu je z ulice Štěpánská, naproti Velkého sálu.


Část Paláce Lucerna směřující do Štěpánské ulice byla společně s Velkým sálem dostavěna v roce 1921. Už od začátku zde bylo plánováno kulturní a restaurační využití, ale zanedlouho majitel, pan Václav Havel, zemřel, a synové Václav a Miloš se již věnovali jiným záležitostem. Poté přišla válka, komunisté, kapitalismus a dlouholeté spory o vlastnictví Lucerny. Bylo proto velmi náročné vyjednat vše potřebné s úřady a získat nemalou půjčku. V neposlední řadě bylo nutné získat i důvěru paní Dagmar Havlové, což se podařilo a iniciátory projektu to velmi těší.

Kromě projektů určených pro širokou veřejnost, jako je i probíhající Louka nad Lucernou, se v prostorách střechy pořádají tzv. Salony, pravidelně se scházející společnost diskutující nad vybranými tématy nebo třeba unplugged koncerty za východu slunce. Na střeše se nachází také Poetry jukebox (jukebox s básněmi), piano, šachové stolky či pingpongový stůl.

Zdroj: TZ Louka nad Lucernou
Zdroj: TZ Louka nad Lucernou
Zdroj: TZ Louka nad Lucernou

Zdroj: TZ Louka nad Lucernou

Chystáte se také vypravit na střechu Lucerny?

Natočte to a záběry pošlete přes aplikaci NatočVideo!

Aplikaci si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play. Záběry můžete posílat i přes naše webové stránky NatocVideo. Nebo videa pošlete mailem na milujup@gmail.com – můžete použít i úschovnu. Zapojit se tak můžete do soutěže, kterou pořádáme ve spolupráci s naším partnerským projektem Natocvideo.cz. Více informací o videosoutěži naleznete ZDE