Rekonstrukce dolní části Václavského náměstí je o výrazný krok blíže. Praha 1 podala žádost o územní rozhodnutí, které je posledním nezbytným krokem před získáním stavebního povolení. Potvrdili to primátorka Adriana Krnáčová, radní Jan Wolf a radní Daniel Hodek.

banner 1

Celkový pohled - Vizualizace: web ciglermarani.cz
Celkový pohled – Vizualizace: web ciglermarani.cz

„Jsem ráda, že jsme o územní rozhodnutí mohli konečně zažádat, i když si myslím, že to mohla udělat jedna z předchozích rad. Architektonická soutěž byla už v roce 2005 a od té doby se rekonstrukce příliš neposunula,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Václavské náměstí je historicky jedním z nejdůležitějších veřejných prostorů v Praze, ale kvůli mnoha necitlivým úpravám přišel o svou společenskou funkci. My ji tam chceme vrátit, protože se dlouhodobě snažíme vracet veřejná prostranství lidem,“ dodává primátorka.

inzerat

Pohled od Vodičkové na spodní část Václavského náměstí - - Vizualizace: web ciglermarani.cz
Pohled od Vodičkové na spodní část Václavského náměstí – – Vizualizace: web ciglermarani.cz

Od dnešního dne běží lhůta 15 dnů, během které je možné vznášet připomínky. Každopádně chceme postupovat co nejtransparentněji, a proto jsme rádi, že stavební úřad zvolil veřejné projednání, kde každý bude moci nahlédnout do projektu a budou mu zodpovězeny případné připomínky,“ vysvětluje Daniel Hodek, pražský radní a místostarosta Prahy 1. „Praha 1 se o kultivaci Václavského náměstí snaží dlouhodobě, proto jsme také udělali z dolní části zónu bez aut a na silnici jsme začali povolovat zahrádky,“ dodává Daniel Hodek.

Detail zakončetní Vodičkovy ulice - Vizualizace: web ciglermarani.cz
Detail zakončetní Vodičkovy ulice – Vizualizace: web ciglermarani.cz

Od minulého roku, kdy se začala scházet pracovní skupina k Václavskému náměstí, jsme udělali poměrně výrazný posun vpřed a výsledkem je podání žádosti o územní rozhodnutí. Situace na Václavském náměstí je nevyhovující a já jsem rád, že ve výročním roce narození Karla IV. získáme územní rozhodnutí. V krátké době bychom pak měli soutěžit projektovou dokumentaci a zhotovitele,“ říká Jan Wolf, radní a předseda pracovní skupiny k Václavskému náměstí.

Podoba stánků - Vizualizace: web ciglermarani.cz
Podoba stánků – Vizualizace: web ciglermarani.cz

Praha architektonickou soutěž na rekonstrukci dolní části Václavského náměstí vyhlásila v roce 2005. Optimistický scénář hovoří o konci roku 2016 jako o datu, kdy by mělo být územní rozhodnutí pravomocné, a do poloviny roku 2017 by Praha chtěla získat stavební povolení. Náklady na rekonstrukci se na straně Prahy odhadují na 150 milionů korun.

Zdroj: Tiskový servis Magistrátu hlavního města Prahy