V druhdy největší zbrojnici světa v slavném Arsenale di Venezia uchovávají benátčané svůj největší poklad – krásné bojové gondoly, kterým říkají bissone. Bissone jsou krásné barevně zdobené lodě, které benátčani zdobí. Každá z deseti lodí nese název podle své výzdoby – tedy: Veneziana – benátská, Bizantina – byzantská, Cinese – čínská, Floreale – květinová, Pescantina – rybářská, Geografia – objevitelská, Nettuno – Neptunova, Rezzonico – podle místní šlechtické rodiny, Querini podle místní šlechtické rodiny a Cavalli – koňská.

MilujuPrahu vysílalo přímý přenos přímo z doku v benátském Arsenalu, kde jsou lodice uskladněné. Podívejte se. 

Loď Cavalli znázorňující rychlost benátských lodí. V polovině května si ji budou moci Pražané prohlédnout na Vltavě – Foto: Lenka Petruželová/MilujuPrahu.cz

Dvě z těchto krásných lodí ozdobí letošní slavnosti NAVALIS, které se uskuteční u Karlova mostu 15. května. 17 metrů dlouhé gondoly Geographia a Cavallio poprvé ve své historii opustí starolavné Benátky a vydají se jako nadměrný náklad na cestu do Prahy.

Zdeněk Bergman – převozní pražský si splnil svůj dětský sen – dovézt lodě bissone do Prahy – Foto: Lenka Petruželová/MilujuPrahu.cz

Lodě bissone jsou výjimečné nejen svou délkou, ale také bohatou výzdobou. Nikdy neopustily Benátky a nikdy neokusily skladkou vodu. Benátská radnice poprvé v historii souhlasila se zapůjčením těchot lodí mimo Benátky.

Loď Geographia přijede v polovině května do Prahy. Dáma s glóbem znázorňuje benátské objevitlelské cesty – Foto: Lenka Petruželová/MilujuPrahu.cz

Gondol typu bissone mají Benátky celkem deset. Na vodu vyjíždějí jen jednou za rok při podzimní benátské regatě.

Zádě lodí bissone uchovávanch v benátském Arsenalu – Foto: Lenka Petruželová/MilujuPrahu.cz

Do Prahy přijedou v neděli 13. května, kdy budou na náplavce u Hergetovy cihelny spuštěny na hladinu Vltavy. Až do 16. května budou zdobit Vltavu pod nejkrásnější scenérií světa u Karlova mostu pod Pražským hradem.

Program Navalis 2018

Slavnosti NAVALIS se budou letos v Praze konat po desáté v obnovené tradici. Jde o největší barokní slavnosti s třísetletou tradicí, které vyvrcholí koncertem na hladině Vltavě pod Karlovým mostem a mohutným ohňostrojem. Vševltavský symfonický orchestr zahraje v premiéře skladbu k poctě svatého Jana Nepomuckého, který je patronem nejen Karlova mostu, ale i benátských gondoliérů.

Navalis – Foto: Navalis