Tak jsme se po dlouhých 22 měsících březosti slonice Janity dočkali. Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek napsal na svůj facebook toto: “První slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato.
Na svět přišlo dnes krátce po třetí ráno, je to sameček a váží 104 kilogramů. Ještě není vyhráno a nechci to zakřiknout, ale jsou to pro mne asi vůbec nejsilnější okamžiky, které jsem tady v zoo zažil. Matkou slůněte je Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky, a narodilo se v Údolí slonů, jež jsme otevírali v roce 2013.
Nic z toho bych nemohl napsat, kdyby nám zřizovatel, tedy hlavní město Praha, neumožnilo vybudovat Údolí slonů, kdyby nám čeští diplomaté v čele s Miloslavem Staškem nepomohli získat srílanské slonice a především kdyby náš tým slonařů pod vedením Pavla Brandla a Jiřího Javůrka nedokázal zvolit a naplnit správné postupy práce se slony. Díky všem!”

U slonů se někdy stává, že rodička svého potomka nepřijme. Může jej dokonce napadnout. Riziko spočívá i v tom, že slůně odmítne a neplní své mateřské povinnosti. To se naštěstí podle všeho v Praze nestalo. Referuje Miroslav Bobek: “Musím to zaklepat, všechno se zdá být na dobré cestě. Slůně se po sedmé hodině poprvé napilo a vykračuje si po pavilonu. Ten je prozatím uzavřen, ale plánujeme ho otevřít už ve čtvrtek dopoledne.”

Druhý den  ráno se malý sloní sameček setkal se svou tetou – slonicí Tamarou, která přicestovala ze Srí Lanky společně s jeho matkou Janitou. Seznámení proběhlo hladce.

Malý sloní sameček se setkal i se svou tetou Tamarou. Má se čile k světu. - Foto. -ph- Zoo Praha
Malý sloní sameček se setkal i se svou tetou Tamarou. Má se čile k světu. – Foto. -ph- Zoo Praha

Blížící se porod veterináři denně monitorovali podle hladiny hormonu progesteronu,  jehož hodnoty klesají těsně před porodem až na nulu. „Na středu 6. dubna navíc připadal 640., tedy střední den březosti a díky všem těmto informacím byli chovatelé na celou událost dobře připraveni,” uvedla mluvčí zoo Zuzana Karlíková.

Vůbec první sloní mládě se v Praze narodilo před třemi lety. Slonice Donna ovšem tehdy do pražské zoo přišla už ve vysokém stadiu březosti. Porodila samici Situ, která je jako mládě stále velmi hravá. Loni v srpnu ji chovatelé poprvé od jejího narození přesvědčili ke vstupu na váhu, vážila 1134 kilogramů. V dospělosti sloni indičtí dosahují hmotnosti tří až pěti tun.

V pražské se narodil slon. Newborn elephant in Prague Zoo Na svět přišlo dnes krátce po třetí ráno, je to sameček a váží 104 kilogramů. Foto © Miroslav Bobek, Zoo Praha) #prague #newborn #praha #praga #elephant #zoo #zoopraha

Fotka zveřejněná uživatelem MilujuPrahu.cz (@miluju_prahu),

Malé slůně s maminkou Janitou a tetou Tamarou - Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha
Malé slůně s maminkou Janitou a tetou Tamarou – Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

První hodiny života jsou pro malé slůně náročné. Teď je potřeba si pořádně odpočinout. Foto: ZOO Praha
První hodiny života jsou pro malé slůně náročné. Teď je potřeba si pořádně odpočinout. Foto: ZOO Praha
Janita byla při porodu vzhledem ke své nezkušenosti uvázaná.Tento postup se záhy ukázal jako opodstatněný - zpočátku totiž mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok.
Janita byla při porodu vzhledem ke své nezkušenosti uvázaná.Tento postup se záhy ukázal jako opodstatněný – zpočátku totiž mládě nepřijala a dokonce na něj naznačila útok.