Pražané si v posledních letech zamilovali náplavku mezi Výtoní a Mánesem, kde se v letních měsících konají různorodé kulturní akce a koncerty. O revitalizace Hořejšího nábřeží na levém břehu Vltavy jsme pak informovali v tomto článku. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nyní zveřejnil studii, podle které by měla zásadní revitalizací projít také oblast Na Františku, která je součástí Dvořákova nábřeží. Město tak chce pokračovat v dalším zvelebování vltavských břehů.

BANNERFINAL01

Lokalita Na Františku mohla být velmi atraktivním koutem Prahy. Leží totiž mezi břehem řeky a Anežsko-Haštalskou čtvrtí s jejími romantickými uličkami. Dnes jí však návštěvníci vzhledem k zanedbanosti a dopravnímu ruchu příliš nevyhledávají,“ uvedl ředitel IPR Praha Petr Hlaváček.

Dvořákovo nábřeží - Foto: IPR Praha
Dvořákovo nábřeží – Foto: IPR Praha

Poté, co se Prahou v letech 2002 a 2013 prohnala povodeň, je vozovka na Dvořákově nábřeží ve velmi špatném stavu. Praha se ji nyní chystá opravit – a obnoví přitom i chodníky a přilehlá veřejná prostranství včetně parčíku. „Chystaná oprava vozovky je příležitostí pojmout proměnu nábřeží komplexně,“ dodává Hlaváček.

Dvořákovo nábřeží - Foto: IPR Praha
Dvořákovo nábřeží – Foto: IPR Praha

Cílem koncepční studie je navrátit tuto část břehů Vltavy zpět mezi místa, která volíme nejen jako příjemnou a bezpečnou cestu do práce, ale která jsou atraktivní i pro trávení volných chvil a objevování tajemství mnoha vrstev zdejší bohaté historie.

Dvořákovo nábřeží, oblast Na Františku - Foto: IPR Praha
Dvořákovo nábřeží, oblast Na Františku – Foto: IPR Praha
Koncepční studie Dvořákova nábřeží - Zdroj: IPR Praha
Koncepční studie Dvořákova nábřeží – Zdroj: IPR Praha

Impulzem pořízení koncepční studie jsou některé klíčové investice do území, realizované nebo plánované v horizontu nadcházejících několika let správci a vlastníky pozemků či budov na nábřeží. Ti se také stali partnery při společném formulování vize pro nábřeží. Koncepční studie bude společným podkladem pro navazující projektové dokumentace jednotlivých záměrů závazným pro městské organizace a poslouží pro koordinaci probíhajících a budoucích investic do dalšího rozvoje nábřeží a bezprostředně navazujících veřejných prostranství.

Dvořákovo nábřeží, oblast Na Františku - Foto: IPR Praha
Dvořákovo nábřeží, oblast Na Františku – Foto: IPR Praha
Koncepční studie Dvořákova nábřeží - Zdroj: IPR Praha
Koncepční studie Dvořákova nábřeží – Zdroj: IPR Praha

bannereshop

Do nové podoby nábřeží Na Františku mohou promluvit i samotní Pražané. Své připomínky mohou poslat přes elektronický formulář ZDE, případně mohou přijít probrat návrhy rekonstrukce přímo s jejich autory z IPR Praha a předat své připomínky přímo jim:

Kdy: 9. dubna 10:00 – 13:00
Kde: u panelu č. 1 (za nepříznivého počasí na recepci Národní galerie ČR v Anežském klášteře) nebo při odpolední procházce od 14:00 (tamtéž)

Zdroj: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy