Exkluzivní návštěva na vnějším ochozu katedrály sv. Víta. Místa, kam se běžně nejde dostat. Podíváte se oknem do katedrály a na sochy, které nikdy neuvidíte.

Našemu spolupracovníkovi Jaroslavu Marešovi z Badatele.net se podařilo proniknout na trioforium katedrály. Spatřil tak chrliče shora, pohlédl oknem do katedrály a z blízkosti si mohl prohlédnout jedinečný opěrný systém katedrály.

bannereshop

Na katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha jsme se ocitli s památkovým specialistou Petrem Měchurou. Prodírali jsem se stísněnými prostory střechy bočních kaplí. „Nad námi vidíte ochoz  vnějšího triforia. Triforium je něco mezi balkonem a ochozem,“ vysvětluje Měchura. Spodní triforium je dvojí. Vnější a vnitřní. Ani na jedno se není běžně možné dostat. Pozvánku k natáčení jsmee dostali, když část vnějšího ochozu opravovali kameníci.

Podívejte se na reportáž:

Nahlížet do katedrály oknem je ovšem takový zvláštní pocit. Hned na několika místech se tu navíc prolíná středověké a novodobé stavitelství.

Pohled do opěrného systému katedrály - Foto: Jaroslav Mareš - Badatele.net
Pohled do opěrného systému katedrály – Foto: Jaroslav Mareš – Badatele.net

Přestože katedrála byla oficiálně dostavěna v roce 1929 k tisícímu výročí vraždy svatého Václava, stoprocentně není dokončena ani dnes. Chrám stále čeká na nové varhany. Ty dosavadní jsou totiž jen provizorní.

pohled 2
Pohled z trifória katedrály svatého Víta na velkou věž – Foto: Jaroslav Mareš – Badatele.net

Že se v těchto místech s běžným provozem nepočítalo, tomu nasvědčují i velmi stísněné prostory. Běžně sem chodí jen údržbář při kontrole. Moc pohodlné to tu nemá !

Jen odsud jsou vidět některé sochy a detaily, běžnému návštěvníkovi dokonale skryté.