Věž Staroměstké radnice na Wolflínově domě prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Během renovace se dává do kupy i hodinový stroj pražského Orloje v dílně restaurátora věžních hodin akademického malíře Petra Skály. Hodinový stroj se skládá ze 750 součástí. V současné době se mu navrací podoba, kterou měl ještě v šedesátých letech 19. století. Orloj se nejvíce proměnill po roce 1945, kdy byl značně poničen během bojů Pražského povstání.  Petr Skála zuší elektrický pohon, který hodinový stroj dostal v roce 1948.

Ciferník 24hodinoého okruží orloje v dílně orlojníka Petra Skály – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net

Hodiny budou poháněny obět závažím a provazy s bubny. Lana budou konopná, tak jak to bylo do roku 1865.

Měsíční okruží, které zobrazuje sluneční znamení – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net

Hodinový stroj projde na zahradě restaurátory lázní z kyseliny citronové, klterá odstraní rez.  V těchti dnec se očišťují jednotlivé součásti a stroj se začíná dávat dohromady.

Kontrukce hodinového stroje pražského orloje – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net

Do prázdnin bude storj sestaven v ateliéru a začnou zkoušyk jeho funkčnosti. Do věže by se měl vrátit v srpnu, kdy  bude opět rozložený na jednotlivé části a přivezený na Staroměstské náměstí. Ve věži bude opět sestaven do definitivní podoby.

Kohout, který pravidelně oznamuje kokrháním završrní další hodiny našeho života na pražském orolji na stole dílny orlojníka – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net

Orlojník Petr Skála o lhůtě dodání žertuje: “Všechno musí být hotové do konce srpna, jinak bude na Staroměstském náměstí stát znovu popraviště.”

Lázeň z kyselny citonové, kde se odstarňuje z jednotlivých součásti hodinového stroje rez – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net

Společně s projektem badatele.net připravujeme videoreportáž.

Hodinový ciferník – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net