Už rok jezdí osmačtyřicetiletý Petr Matlák po Praze na koloběžce. Můžete ho potkat na cestě do práce i z práce, o víkendech si s manželkou vráží na výlety. Přestože dospělý jezdec na koloběžce uprostřed města není výjev šokující, jistá dávka neobvyklosti na tom přeci jen je. Proto jsme si Petrem Matlákem povídali, jak ten nápad vůbec vznikl.‘

Jak jste se vůbec k ježdění na koloběžce dostal. Je to taková spíš klukovská zábava a vy už kluk moc nejste, jste muž středního věku….
Chtěl jsme dělat něco jiného než jezdit třeba na kole. Na tom jezdí každý. Tak jsem uvažoval, co jiného zkusit. Jednou jsem si koupil menší koloběžku, abych to zkusil a chytlo mě to. Na začátku to byl jen takový nápad, udělal jsem pokus a mám z toho novou zábavu, která chytla i manželku.

Kam všude na koloběžce jezdíte?
Jezdím na ní už rok všude možně: do práce, po městě nebo i na výlety.

Foto: Marie Matláková
Foto: Marie Matláková

Článek vznikl s podporou APM Sport, který najdete v libeňském Kauflandu

Komě toho, že na začátku to bylo pro vás jen jakési zpestření, je teď něco, co vám dává koloběžka navíc?
Pro mě je ježdění na koloběžce prostě větší pohoda než třeba jízda kole, je to pro mě lepší zábava. Navíc mi koloběžka připadá méně svazující, mám na ní pocit, že se nemusím tolik honit. Z koloběžky se snadno sestoupí a jde se pěšky. Mám pocit, že je koloběžka víc odpočinková, že si na ní vlastně víc dáchnu.

Koloběžka mi nepřipadá příliš „odpočinková“…‘
Není vysloveně odpočinková, protože je, když na ní jedete 3x namáhavější než kolo. Méně vás ale svazuje. Je to prostě takové, že když se vám nechce, tak si jen tak párkrát šlápnete a pak toho necháte. A mnohem snáz než kolo ji prostě můžete jen vést, nebo když máte malou koloběžku, prostě si jí hodíte přes rameno a jdete. Další věc je, že nejezdíte na koloběžce na rozdíl od kola stejně. Rozhodujete se, kterou nohou se odrážíte. Takže můžete měnit způsob jízdy. Na kole jedete pořád stejně. Prostě mi to na koloběžce připadá pestřejší a zábavnější.

Je pro vás koloběžka sport, zábava nebo dopravní prostředek?
Pro mě je to především zábava.

Za den najezdíte zhruba kolik kilometrů?
Za všední den je to 5-7 km. To když jezdím do práce a z práce. O víkendu, kdy jezdím na výlety to je výrazně víc, tak kolem 25 km. O víkendu se snažíme s manželkou vyjet dřív, protože máme rádi prázdnější cesty a stezky, takže vstaneme třeba v šest ráno a jedem. Naše oblíbená trasa je do Braníka na nádraží na vynikající kofolu.

Foto: Marie Matláková
Marie a Petr Matlákovi – Foto: Marie Matláková (samospouští)

S kolika jinými koloběžkáři se setkáváte?
Teď zrovna jsem se v sobotu setkal s jedním a ten po běžném pozdravu Ahoj řekl, že „Trhni si“ by bylo takové vhodnější pro nás koloběžkáře. Ostatně to odpovídá odrážecímu pohybu nohou, který na koloběžce děláme. A také říkal, že je příjemné potkat hned po ránu někoho na koloběžce, protože všude vidí jen samá kola a brusle. Jsme oproti jezdcům na kolech a bruslích ve výrazné menšině, ale další koloběžkáře potkávám celkem pravidelně. Hlavně ve všední den po ránu.

Jezdil jste před tím na kole?
Rekreačně ano, ale pak mi prostě přišlo, že je překolováno. Pak jsem viděl lidi jezdit na koloběžkách a líbilo se mi, že čtyřicátník nebo padesátnice kolem profrčí na koloběžce. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit také.

S koloběžkou začala i vaše manželka Marie. Jak dlouho to trvalo, než jste jí pro jízdu získal?
Když jsem si koupil novou, velkou koloběžku, tak to trvalo asi tak jedno vyzkoušení. V sobotu to zkusila a v pondělí jsem už jí objednával koloběžku. Nadchlo jí to hned a teď spolu o víkendech jezdíme.

Foto: Marie Matláková
Foto: Marie Matláková

Když jedete na koloběžce, o čem přemýšlíte? Je to jiné než bez koloběžky?
Je to hlavně pocit pohody, i když to je dřina. Když třeba vyjíždím kopec do Motola, který zvládnu vyjet maximálně tak do třetiny, tak to přemýšlím jen o tom, kam se mi až podaří vyjet. Jinak na koloběžce nepřemýšlím o ničem jiném, než o čem bych přemýšlel jinak. Jen se k tomu přidává rozhodování, jak si přehodím nohy, kudy a jak pojedu….. Jinak jízdě na koloběžce je nutné věnovat celkem dost pozornost, na cyklisty jsou už lidé zvyklí, ale koloběžka jede pomaleji než kolo, jede ale rychleji než kolečkové brusle…. musíte být stále připravení reagovat na okolí, pro které přeci jen nejste úplně obvyklý dopravní prostředek.

A okolí na vás reaguje jak?
No teď nedávno se mi zrovna stalo, že jsem jel po širokém prakticky prázdném chodníku, kde šla prostředkem jen jedna paní, tak ta, i když jsme jí zeširoka objeli, nám celkem sprostě nadávala, že máme vypadnout na silnici. Někdy bývají problémy i v tramvajích. Přestože má koloběžka, která není skládací, v tramvaji stejný statut jako kolo, tak se mi také stalo, že i v prázdné tramvaji mě řidič vyhnal s argumentem „dyť je to velký jako kráva“ a prostě odmítl uzanat, že předpisy jsou na mojí straně. Pro spoustu lidí je ale jezdec na koloběžce spíš něco zajímavého. Někdo se směje, někdy si lidé ukazují, občas jsem slyšel i komentáře na to, že na koloběžce jede chlap, kterému táhne na padesát. Naprostá většina reakcí je ale kladná, do toho zahrnuji i reakce, kde si ze mě lidé dělají přátelskou legraci. Zábavné bývá, když třeba nějaký malý kluk říká svým rodičům? „ Hele tydy jede dospělý pán na koloběžce, tak já chci také koloběžku“.

Jakou koloběžku byste do Prahy doporučoval?
Pro snadný pohyb po městě a pro začátek je většinou vhodná malá, skládací. S tou se většinou po Praze pohybuje snáz. Člověk ji prostě složí a nemá problém ji někam dát. Takže kde se dobře jede, tam se jede a kde je to složité, tam se hodí přes rameno a jde se pěšky nebo jede tramvají, kde ta malá nikdy nepředstavuje problém. Na druhou stranu má malá koloběžka malá kola, takže je mnohem tvrdší a na větší vzdálenosti nebo i na horším terénu, třeba na kostkách se s tím prostě jezdit nedá. Já mám na svoje cesty vymyšlené trasy, na které se hodí koloběžka velká, s velkými koly a na té také jezdím. Mám trasy naplánované dopředu, takže pohodlnější a rychlejší cesta na pořádné koloběžce je pro mně určitě lepší. Na turistické výlety je jednoznačně lepší koloběžka velká, například na delší trasy mimo město. Pak už je potřeba se jen rozhodnout, jestli chcete koloběžku na těžší terén, nebo ryze silniční.

Foto: Marie Matláková
Foto: Marie Matláková

Nabídku koloběžek naleznete na zde.

Dokáže koloběžka život usnadnit?
Díky koloběžce mě přestala bolet záda. V tom je určitě užitečná. Když jedu do práce, tak mi život usnadňuje, nemusím se tlačit někde v tramvaji a jsem tam rychleji. Ale naopak cesta nazpátek je čtyři kilometry do kopce. A to je docela dřina. Takže bych opravdu řekl, že koloběžka je především zábava…. pro mě osobně je to především zábava a zpestření.

Článek vznikl s podporou APM Sport, který najdete v libeňském Kauflandu.