V novém seriálu článků vám postupně představujeme autory fotografií výstavy Všechny krásy Prahy, která je k vidění v Jindřišské věži do 28. března. V dnešním díle vám představujeme fotografa Karla Dobeše.

BANNERFINAL01

Reportáž z výstavy Všechny krásy Prahy, kterou odvysílala Česká televize:

Podívejte se na profily dalších autorů fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy:

Jan HamaďákJackie TranOndřej ČernínCharlie fotograf

Michal JirákRichard HorákMichal Fic


Karel Dobeš a jeho vystavované fotografie - Foto: Praha 1
Karel Dobeš a jeho vystavované fotografie – Foto: Praha 1

Karel Dobeš vyrostl ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kvůli obětavé péči našeho státu v době jeho mládí nemohl studovat a když se konečně po vyučení v Tesle a průmyslovce dostal na ČVUT do Prahy, přišli v roce 1968 naši bratři. Tedy sovětská armáda, která okupovala naší zem. Karel po okupaci z vlasti odjel. Studoval a poté i pracoval v zahraničí. Ale po roce 89 se hned vrátil domů. Pracuje v technických oblastech spojených s průmyslovým využitím družicové navigace a kosmických technologijí.

Fotografuje s Nikonem a jeho další fotky najdete na těchto webových stránkách. Své fotografie publikuje i na facebookové stránce Miluju Prahu.

Miuljeme ten most - (Foto: Karel Dobeš)
Milujeme ten most – Foto: Karel Dobeš

Odkdy a proč fotíš? 

S focením jsem se seznámil na základní škole a fotil do doby než jsem začal studovat na vysoké škole. Pak jsem focení dlouho zanedbával a až v roce 2009 jsem se mu začal věnovat aktivněji. Focení je pro mne určitá forma relaxace spojená s možností se učit, dále se vyvíjet a komunikovat. Na druhé straně je focení pro mne i určitá forma kompenzace nedostatku pohybu. Například vylézt přes dvě stě schodů na věž Novoměstské radnice s 7 kilovým foto batohem není zrovna to, co dělám každý den.

Dům U minuty odděluje Velký trh od Malého - (Foto: Karel Dobeš)
Dům U minuty odděluje Velký trh od Malého – (Foto: Karel Dobeš)

Co tě na focení fascinuje a jak při něm postupuješ? 

Na focení mně fascinuje spojení kompozice pohledu na objekt a technických možností realizace snímku. Je to například využití navýšení dynamického rozsahu použitím HDR a jiných možností digitální fotografie. Rád experimentuji, zkouším nové věci a myslím, že tak zvaná pravidla se nemusí vždy dodržovat.

Jako by se připravil na cestu na Marsu - (Foto: Karel Dobeš)
Jako by se připravil na cestu na Marsu – Foto: Karel Dobeš

Proč fotíš Prahu? 

Prahu fotím velmi rád, ale jelikož jsem poměrně hodně na cestách fotím i tam kde se mi to líbí. Samozřejmě je Praha, co se možností pro fotografování týká, nekonečný zdroj inspirace a možností. V Praze žiji od roku 2006 a jsem sám překvapen tím, že denně poznávám její nové krásy a tím se stále učím vidět to, co jsem dříve neviděl.

Které místo máš v Praze nejraději? 

To je velmi těžká otázka, obzvláště co se Prahy týká. Problém je, že když velký čaroděj vykouzlí to pravé kouzlo okamžiku, člověk právě nemá fotoaparát sebou. A když na to stejné místo přijdete podruhé, nemůžete se ubránit dojmu, že to tam vypadá jinak nebo je tam úplně jiná atmosféra. Pohled na Hradčany je jasná dominanta Prahy, ale jsou tisíce dalších míst v Praze, které se mi moc líbí a jistě i mnoho dalších, které ještě musím objevit.

Ta menší patřila ještě k Juditině mostu a ta větší je zmenšenou kopií Staroměstské mostecké věže - (Foto: Karel Dobeš)
Ta menší patřila ještě k Juditině mostu a ta větší je zmenšenou kopií Staroměstské mostecké věže – Foto: Karel Dobeš

Proč spolupracuješ s Miluju Prahu?

Miluji Prahu mi dává možnost vidět hodně jiných fotografií Prahy a dostávat zpětnou vazbu na mé fotografie, což mi dává možnost se stále učit a reagovat na podněty. Mimo oblasti fotografie se na stránce Miluju Prahu taky dozvím co se v Praze děje a bude dít. Celkový koncept a provedení stránek se mi líbí a věřím v jejich zářnou budoucnost.

výstava 3

Podívejte se na další fotografie Karla Dobeše:

Pohled do města - (Foto: Karel Dobeš)
Pohled do města – Foto: Karel Dobeš
Pohled z města - (Foto: Karel Dobeš)
Pohled z města – Foto: Karel Dobeš

prodej fotek 2

Střechy pražské - Foto: Karel Dobeš
Střechy pražské – Foto: Karel Dobeš
V Praze jsem napočítal 11 ostrovů. Ty nejznámější jsou Kampa, Dětský a Střelecký ostrov a Žofín.. - (Foto: Karel Dobeš)
V Praze jsem napočítal 11 ostrovů. Ty nejznámější jsou Kampa, Dětský a Střelecký ostrov a Žofín.. – Foto: Karel Dobeš
Kdo si ještě dnes vzpomene, že kopec, na kterém stojí Pražský hrad, se nazývá Žiži - (Foto: Karel Dobeš)
Kdo si ještě dnes vzpomene, že kopec, na kterém stojí Pražský hrad, se nazývá Žiži – Foto: Karel Dobeš
Lanovka dopravuje Pražany a turisty na vrch Petřín už od roku 1891, kdy se v Praze konala Jubilejní výstava a byla postavena Petřínská rozhledna - (Foto: Karel Dobeš)
Lanovka dopravuje Pražany a turisty na vrch Petřín už od roku 1891, kdy se v Praze konala Jubilejní výstava a byla postavena Petřínská rozhledna – Foto: Karel Dobeš

bannereshop

Věže a střech všech pražských měst - (Foto: Karel Dobeš)
Věže a střech všech pražských měst – Foto: Karel Dobeš
Od pradávná se vedou spory, který z těch pražských hradů byl vlastně první. Kde historie staroslavného města vlastně začala. - (Foto: Karel Dobeš)
Od pradávná se vedou spory, který z těch pražských hradů byl vlastně první. Kde historie staroslavného města vlastně začala. – Foto: Karel Dobeš
Vyšehrad - Foto: Karel Dobeš
Vyšehrad – Foto: Karel Dobeš
Obloha nad Prahou - Foto: Karel Dobeš
Obloha nad Prahou – Foto: Karel Dobeš