Provoz pražské podzemní dráhy slaví v letošním roce 42. výročí. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) při této příležitosti vyšle na koleje historickou soupravu metra typu Ečs. Připomínková jízda proběhne v sobotu 7. května 2016 a stejně jako v roce zprovoznění prvního úseku pražského metra – tj. 1974, započne ve stanici metra Kačerov.

BANNERFINAL01

Zážitek pro cestující podtrhnou do dobových uniforem oblečení strojvedoucí i původní hlášení v originálním znění.

 ČTĚTE TAKÉ: Trasa D - jak budou vypadat stanice nového metra

Historická souprava vyjede tuto sobotu v 9.19 hodin ze stanice metra Kačerov, v opačném směru bude jízda zahájena v 9.34 hodin z Florence. Zajímavostí je, že relace sobotních historických jízd se bude rozšiřovat podle postupně otevíraných úseků linky C.

  1. okruh Kačerov – Florenc (1974 – zahájení provozu v úseku Kačerov – Florenc)
  2. okruh Kačerov – Florenc – Háje (1980 – zahájení provozu v úseku Kačerov – Háje)
  3. okruh Háje – Nádraží Holešovice – Háje (1984 – zahájení provozu v úseku Florenc – Nádraží Holešovice)
  4. okruh Háje – Ládví – Háje (2004 – zahájení provozu v úseku Nádraží Holešovice – Ládví)
  5. okruh Háje – Letňany – Háje (2008 – zahájení provozu v úseku Ládví – Letňany)

„Všechny zájemce srdečně zveme na historickou jízdu pražským metrem, které slaví již 42 let provozu. Atmosféru roku 1974 návštěvníkům přiblíží původní uniformy strojvedoucích i dobová hlášení,“ řekl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

Jeden z prvních vozů pražského metra - typ Ečs. Metro začalo v Praze jezdit 9. května 1974 - Foto: www.mhd140.cz
Jeden z prvních vozů pražského metra – typ Ečs. Metro začalo v Praze jezdit 9. května 1974 – Foto: www.mhd140.cz

Cestující budou mít jedinečnou příležitost svézt se soupravou metra Ečs až do stanice Letňany. Za zmínku stojí i obrat před stanicí Florenc, který bude absolvován s cestujícími za plného provozu. Ukončení celé akce proběhne ve stanici Háje v 15.55 hodin. Jízda historickou soupravou bude zpoplatněna dle běžného tarifu.

bannereshop

Vnitřek historické soupravy. Ečs (81-709) je nejstarší typ sovětských vozů metra vyráběných pro pražské metro, kde byly provozovány v letech 1974–1997. - Foto: Štěpán Rusňák
Vnitřek historické soupravy. Ečs (81-709) je nejstarší typ sovětských vozů metra vyráběných pro pražské metro, kde byly provozovány v letech 1974–1997. – Foto: Štěpán Rusňák

Pro příznivce historie pražské MHD nabízí DPP možnost svézt se historickou soupravou i mimo výroční oslavy. V rámci projektu „Zážitková turistika“ vyjíždí souprava vždy jednou v měsíci. Veškeré informace o termínech a detailech jízd naleznete v odkazu zde.