Karel Bucháček je trochu pozapomenutý fotograf s nezaměnitelným rukopisem. Jeho synovec Roman Bucháček tvorbu svého strýce zpracovává a prezentuje i na této facebookové stránce.  Fotografie pochází ze zimy roku 1981.

Praha 1981 – Foto: Karel Bucháček

Tvorba tohoto pražského rodáka se skládala především z dokumentární černobílé fotografie, ústředním motivem snímků je povětšinou město a jeho obyvatelé, kdy se snažil nepořizovat jen jednotlivé snímky, ale vytvářel ucelené soubory. Kromě dokumentárních a často poetických fotografií fotografoval i krajinu a téměř všechny významné kulturní a politické události, včetně srpnové okupace v roce 1968,nebo revolučního dění v roce 1989.

Praha 1981 – Foto: Karel Bucháček

Často také cestoval do Ruska, kde kromě krajiny fotil i dokument s jakýmsi absurdním nádechem tamní politické situace. V určitém protikladu jde jeho intenzivní fotografování a práce nad projekty, a naopak minimálni potřeba svoji tvorbu veřejně prezentovat, jednou z mála výjimek je jeho účast ve známé Pražské fotoskupině s názvem “MĚSTO”, kde se svými kolegy a kamarády: Pavel Březina, František Dostál, Josef Husák, Míla Kolář, Pavel Moudrý, Pavel Procházka a Josef Zink, připravil v 70. a 80. letech několik výstav.

Praha 1981 – Foto: Karel Bucháček

V současné době vlastní velmi obsáhlý archiv negativů jeho synovec Roman Bucháček, který jej ve spolupráci s fotografem Martinem Wágnerem odborně zpracovává a digitalizuje s cílem přiblížit tvorbu tohoto bezesporu zajímavého fotografa širší veřejnosti. Na této facebookové stránce budou postupem času přibývat ukázky z Bucháčkovy mnohaleté tvorby.

Zima 1981 – Foto: Karel Bucháček

Ing. Karel Bucháček CSc. 21.1.1932 – 5.12.2008 – Skromný, nenápadný, avšak talentovaný a vášnivý fotograf své doby. – Prvorozený syn plukovníka prvorepublikové ČS. armády a zároveň ředitele vojenského leteckého ústavu v Praze – Kbelích. – Dlouholetý úspěšný vědecký pracovník Československé akademie věd – Ústavu teoretické a aplikované mechaniky.

Zima 1981 – Foto: Karel Bucháček