Úvodní snímek pořídil Michal Fic; VasFotograf.com. Další galerii snímků Grand Café Orient najdete tady.

Na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu na místě, kde býval dům rytířů Granovských, stojí Dům U černé Matky Boží. Jde o jeden z vrcholů kubismu v architektuře. Ostatně použití kubismu v architektuře a užitém umění je ryze českou záležitostí. Architektovi Josefovi Gočárovi se podařilo na svou dobu vysoce moderní dům zasadit do samého srdce historické Prahy.


Tady byste tramvaj nečekali. Podívejte se, kudy jezdily tramvaje
Dům U Černé Matky Boží je neslavnější představitel užití kubismu v architektuře. Když jej Josef Gočár navrhoval bylo mu jednatřicet let. Dům je výjimečný tím, že kubismus není použitý jen na fasádě, ale má i kubistický půdorys a jeho prvky najdete i v interiéru domu. Gočár navrhl i kubistický bar, veškeré pasířské prvky, lustry, lucerny. V kavárně mají i kubistické šachy. Kubistická kavárna fungovala pouze deset let a byla zavřena už ve dvacátých letech minulého století. Ke své funkci se vrátila až za dlouhých 80 let.
Když byl Smíchov ještě vesnicí. No, není to zase tak dávno



Fascinující pouť proti proudu času. Proměny Staroměstské radnice
V letech 1993 – 1994 prošel dům celkovou rekonstrukcí podle projektu Karla Pragera, během níž byl uveden do původního stavu. Pomocí speciální pasty byl dům zbaven i nevhodného nátěru a podle dochované dokumentace byla na domě dobudována část prosklené střechy podle Gočárova návrhu, který nebyl původně proveden. V roce 2000 byla na dům osazena řezaná polychromovaná kopie sošky černé Madony zhotovené v ateliérech na Akademii výtvarných umění.

