Pražskou MHD můžete s ročním kuponem jezdit jen za 10 korun denně

Od 1. července 2015 zlevní roční předplatní jízdenka na veřejnou dopravu v Praze na 3 650 korun, celodenní cestování tak vyjde na pouhých 10 korun, doprovod dětí mladších tří let bude v MHD cestovat bez jízdenky a platit nebude třeba ani za psa. Praha spouští zároveň s uvedením nového tarifu i kampaň, která má přilákat nové cestující.

UNIKÁTNÍ NÁVRHY: Jak by vypadalo metro, kdyby se stavělo už před válkou

Tarifní změna je politickým rozhodnutím vládnoucí pražské koalice a jejím cílem je zatraktivnit cestování veřejnou dopravou. Magistrát si od zlevnění slibuje postupný nárůst cestujících, kteří mohou alespoň na některé cesty přesednout z automobilů na MHD, což by mělo pomoci řešit nadměrnou hustotu provozu zejména v centru Prahy. Potenciální cestující má pomoci přilákat i kampaň, která zdůrazňuje hlavní přednosti nového tarifu, především to, že se zlevněným ročním kuponem lze po Praze cestovat celý den jen za 10 korun. Na podzim se chystá ještě druhá vlna kampaně, zaměřená primárně na řidiče aut, která je bude lákat na to, že mnoho tras po Praze zvládnou rychleji a pohodlněji metrem, tramvají, autobusem či vlakem.

„Levnější roční kupon si lidé budou moci pořídit již od 17. června v elektronické podobě na kartu Opencard, a to v tradičních předprodejních místech a v e-shopu Dopravního podniku. V papírové podobě bude k dostání od 1. července. Dopravní podnik počítá kvůli změně tarifu s roční ztrátou zhruba 400 milionů korun, což v letošním roce znamená přibližně polovinu této částky.  DPP realizuje celou řadu úsporných opatření v jiných nákladových položkách, která by tento propad měla zmírnit. Roční příjem z jízdného činí momentálně zhruba čtyři miliardy korun,“ uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Na očekávaný nárůst cestujících se již dnes připravuje i Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID). Podle slov pověřeného ředitele Pavla Procházky existují nástroje, jak dopravu v případě zvýšení počtu cestujících posílit. „Lze zkrátit intervaly jednotlivých spojů, navýšit kapacitu například nasazením kloubových autobusů, lze pracovat i se zvýšením počtu vyhrazených pruhů pro autobusy či úpravami semaforů. Výhledově počítáme i se zavedením nových železničních městských linek, do budoucna by pochopitelně měla pomoci i nová trasa metra D.“

 Tarifní změny přehledně:

Roční kupon zlevní o 1 100 korun

Dosud stála roční předplatní jízdenka pro území Prahy 4 750 korun, od 1. července 2015 ji cestující koupí v tradičních předprodejích a v e-shopu Dopravního podniku za 3 650 korun. Pořídit ji je možné jak v elektronické podobě na Opencard (již od 17. 6. 2015, avšak s platností nejdříve od 1. 7. 2015), tak v papírové podobě k průkazce PID (od 1. 7. 2015). Začátek platnosti kuponu si určí cestující sám na libovolné datum, které mu bude vyhovovat. S touto roční jízdenkou je možné cestovat v rámci její časové platnosti neomezeně po celém území Prahy metrem, tramvajemi, autobusy, integrovanými vlaky PID, přívozy i lanovou dráhou na Petřín.

Doprovod dětí do 3 let nepotřebuje jízdenku

Osoba, která bude při cestování po Praze veřejnou dopravou doprovázet dítě do 3 let, nemusí si nově od 1. července 2015 kupovat jízdenku. Toto pravidlo se vztahuje vždy pouze na jednu doprovázející osobu. Novinka se nevztahuje na cestování po železnici ani na speciální letištní lince AE. Tam je třeba, stejně jako v příměstských autobusech za hranicí Prahy, platit jízdné jako dosud.

Ve skutečnosti nejde o bezplatnou přepravu, ale o zavedení zvláštní ceny jízdného na území Prahy ve výši 0 Kč. Pokud chce cestující jezdit za nulovou cenu, musí mít vždy u sebe speciální průkaz „Dítě do 3 let“ s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození dítěte.

Průkaz získá každý na počkání za manipulační poplatek 20 Kč v obvyklých předprodejních místech PID od 1. července 2015. Při jeho pořízení je nutné doložit věk dítěte. Průkaz kvůli rychle se měnící podobě dítěte platí nejdéle 1 rok. Přeprava dětí do 6 let i dětských kočárků s dítětem je i nadále bezplatná ve všech tarifních pásmech PID.

Nebude nutné platit ani za pejsky

Další velmi významnou změnou v tarifu je bezplatná přeprava psů. Žádný cestující s platnou jízdenkou PID pro území Prahy (pásma P, 0 a B) nebo cestující s nárokem na bezplatnou přepravu po území Prahy nemusí od 1. července 2015 za psa ve veřejné dopravě platit (mimo vlaky PID a letištní linku AE).

Nově nebude nutné platit za psa ani v příměstských autobusech PID ve vnějších tarifních pásmech za hranicemi Prahy, to se však týká jen držitelů časových kupónů pro vnější pásma. Ostatní za pejska zaplatí jednorázovou cenu 16 Kč.