Praha je v pořadí 16. metropolí, která nese titul Evropské hlavní město sportu. Získáním tohoto titulu se vybrané město zavazuje k prezentování svých sportovních aktivit v mezinárodním měřítku. Po celý rok budou v našem hlavní městě probíhat sportovní akce, které mají za úkol představit Prahu nejen jako významný turistický a architektonický skvost, ale také jako sportovní metropoli v srdci Evropy.

BANNERFINAL01

Praha sportovní

Sportu se aktivně věnuje až 60% Pražanů, což je zhruba 750 tisíc jejích obyvatel. Nejpopulárnějšími sporty jsou fotbal, fitness, plavání a běh. Pro obyvatele Prahy je otevřeno více než 4800 sportovních klubů a organizací, v nichž je registrováno 408 tisíc sportovců.

Na území Prahy se nachází celkem 712 sportovišť, z čehož je 55 koupališť a venkovních bazénů. Ke sportu slouží také 53 sportovních hal, 12 zimních stadionů, 255 hřišť a 304 tělocvičen. Mezi největší sportovní stadiony patří O2 arena, fotbalové stadiony pražských ”S” na Letné a v Edenu, Stadion Strahov, atletické stadiony Na Julisce a Kotlářka nebo tenisový areál Štvanice.

Stadion mládeže Na Kotlářce - Foto: ddmpraha.cz
Stadion mládeže Na Kotlářce – Foto: ddmpraha.cz

Sportovní akce v Praze v roce 2016

Během celého roku 2016 se v Praze uskuteční množství akcí ze všech možných sportovních odvětví. Hned v lednu to bude například mezinárodní juniorský turnaj Czech Squash Junior Open, v únoru házenkářský turnaj Prague Handball Cup a v dubnu Superfinále ve florbalu. V  květnu se uskuteční tenisový turnaj žen WTA Sparta Prague Open, proběhne také Maratonský víkend 2016 a cyklistický závod Pražské schody. Pražané nebudou mít nouzi ani o další oblíbené sportovní akce, jakými jsou například Pražské primátorky, Memoriál Josefa Odložila nebo cyklistický závod Pražská padesátka. To je výčet jen několika z mnoha sportovních akcí. Na kompletní seznam se můžete podívat na oficiálním portálu hlavního města Prahy.

O2 arena je největší krytou halou v Praze. Primárně slouží jako hokejový stadion klubu HC Sparta Praha, během roku se v ní však koná množství dalších sportovních, kulturních a zábavních akcí.
O2 arena je největší krytou halou v Praze. Primárně slouží jako hokejový stadion klubu HC Sparta Praha, během roku se v ní však koná množství dalších sportovních, kulturních a zábavních akcí.

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok oceněno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury jej od roku 2001 uděluje Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES; European Capital of Sport Association) městům z členských států EU s cílem podpořit rozvoj sportu v Evropě. Hlavním cílem ACES je dosáhnout kvalifikovaného rozvoje sportu v členských městech a současně zvyšovat význam sportu v celospolečenském měřítku.